Świątynia Posejdona w Grecji sprzed 2,6 tys. lat. była większa niż sądzono
Świątynia Posejdona w greckim Samiko została odkryta w 2022 r. i zbudowano ją około 2,6 tys. lat temu. Okazuje się jednak, że to miejsce nadal skrywa tajemnice. Kolejne wykopaliska, które przeprowadzili badacze z Austriackiej Akademii Nauk, wykazały, że sanktuarium było większe niż początkowo sądzono.
Dwa lata temu w greckim Samiko odkryto nowe sanktuarium wybudowane na długo przed naszą erą. Świątynia Posejdona, bo była to budowla poświęcona temu bogu, odegrała duże znaczenie w lidze miast Triphylian jako centrum religijne i strategiczne. Kolejne badania w tym miejscu umożliwiły odkrycie nowych tajemnic.
W Samiko przeprowadzono kolejne wykopaliska, za które odpowiadali naukowcy z Austriackiej Akademii Nauk we współpracy z greckim Ministerstwem Kultury. To pozwoliło na dokonanie kolejnych odkryć w zachodnim Peloponezie. Samo sanktuarium okazało się być większe względem wcześniejszych przypuszczeń.
Analizy wykazały, że kompleks ma większe rozmiary. Jego długość oszacowano na około 28 metrów, a szerokość na ponad 9 metrów. W środku znajdują się dwa wewnętrzne pomieszczenia, przedsionek oraz sala lub kaplica zlokalizowana z tyłu.
Budynek jest nietypowy, co potwierdzają ostatnie badania. Stanowi odstępstwo od tego, co badacze znają z głównych założeń architektury religijnej w Grecji. Konstrukcje tego typu raczej nie kojarzą się z sanktuariami z tamtych czasów.
W trakcie prac dokonano kolejnych odkryć. Wśród nich jest m.in. gigantyczna, dwuścienna konstrukcja po północnej stronie świątyni. Naukowcy sądzą, że element pełnił rolę ochronną przed lagunami przybrzeżnymi i bagnami, które znajdowały się w tym rejonie.
Świątynia Posejdona została wybudowana w VI wieku p.n.e. Później, bo w drugiej połowie IV lub pierwszej połowie III wieku p.n.e., została przebudowana. Wtedy wykorzystano m.in. stare dachówki w roli elementów podłogi.