Archeologiczny skarb odkryty w Arabii Saudyjskiej. Ma 4000 lat

Grupa francuskich archeologów donosi o sensacyjnym odkryciu wielkiej osady z epoki brązu. Udało im się dokonać pierwszej rekonstrukcji, pokazującą jej nieprawdopodobną skalę.

Rekonstrukcja osady al-Natah, odkrytej w Arabii Saudyjskiej
Rekonstrukcja osady al-Natah, odkrytej w Arabii SaudyjskiejCharloux et al,. PloS One, 2024,materiał zewnętrzny
Rekonstrukcja osady al-Natah, odkrytej w Arabii SaudyjskiejCharloux et al,. PloS One, 2024,materiał zewnętrzny

Antyczna osada skryta pod piaskami Arabii

Osada, nazwana al-Natah, została odnaleziona w oazie Chajbar, w północno-zachodniej części Półwyspu Arabskiego. Wstępne badania datują jej najstarsze budowle na 2400 rok p.n.e., a najmłodsze - 1300 rok p.n.e. To kolejny ważny relikt w regionie Chajbar, który został wykryty dzięki obserwacjom lotniczym.

Badacze są pewni, że al-Natah jest kolejnym przykładem tego, jak działała tzw. powolna urbanizacja, która od starożytności postępowała na terenie Półwyspu Arabskiego. Według archeologów, którzy dokonali odkrycia, polegała na budowaniu osad przy oazach, przez który przechodził regularny przepływ ludności koczowniczej, która z czasem zaczęła osiedlać się i uprawiać niewielkie fragmenty żyznego terenu. Pomiędzy takimi osadami mogły nawet powstawać wczesne sieci handlowe, w tym połączenia ze słynnym szlakiem kadzidlanym, który później ułatwił handel przyprawami, kadzidłem i mirrą z południowej Arabii do Morza Śródziemnego.

Pozostalości al-NatahCharloux et al,. PloS One, 2024,materiał zewnętrzny

Historia osadnictwa Arabii

Odkryte pozostałości osady al-Natah rozciągają się na obszar ok. 2,6 hektarów. Jej rozkład jest starannie zaplanowany, posiadając nawet poszczególne dzielnice. Archeolodzy wyszczególnili m.in. centralną dzielnicę administracyjną, dzielnicę mieszkalną oraz nekropolie. Według analiz al-Natah mógł być schronieniem nawet dla 500 mieszkańców, którzy żyli w jedno- lub dwupiętrowych budynkach.

W samej nekropolii odkryto m.in. kamienie szlachetne, metalowe artefakty, topory i sztylety. Według archeologów wskazuje to na swoiste zaawansowanie społeczne i zorganizowanie ludów, które zamieszkiwały al-Natah. Za ich ochronę odpowiadały mury wysokie na prawie pięć metrów. Odkrycie tak zbudowanej osady wskazuje, że ludy koczownicze Półwyspu Arabskiego już w czasach epoki brązu potrafiły przechodzić we względnie zorganizowane społeczności osadnicze.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gamingowa transformacja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas