Usuwa zmarszczki i leczy rany. Nowe życie popularnego trującego chwastu

Nowe badania południowokoreańskiego Myongji University wykazały, że pewne trujące chwasty - jak na ironię - mają składniki przeciwutleniające i przeciwzapalne, co pozwala wykorzystać je jako środki ochrony skóry, przeciwstarzeniowe i wspomagające gojenie ran.

Nowe badania południowokoreańskiego Myongji University wykazały, że pewne trujące chwasty - jak na ironię - mają składniki przeciwutleniające i przeciwzapalne, co pozwala wykorzystać je jako środki ochrony skóry, przeciwstarzeniowe i wspomagające gojenie ran.
Myśleliśmy, że to zwykły chwast. Rzepień pospolity usuwa zmarszczki i leczy rany /123RF/PICSEL

Nie taki wcale pospolity. Ma silne działanie prozdrowotne

Naukowcy odkryli, że pewne związki występujące w rzepieniu pospolitym zmniejszają uszkodzenia spowodowane ekspozycją na promieniowanie UVB i wpływają na produkcję kolagenu, poprawiającego elastyczność skóry. Co więcej, w testach laboratoryjnych udało się też wykazać, że kolczaste owoce przyspieszają gojenie ran

A mowa o roślinie często spotykanej w przydrożnych rowach i na brzegach rzek, charakteryzującej się kolczastymi owocami pokrytymi sztywnymi łuskami i zadziorami, która wywodzi się z Europy Południowej i centralnej Azji (w tym Chin), ale rozprzestrzeniła się na cały świat - w Polsce występuje niezbyt licznie, głównie w cieplejszych rejonach kraju. 

Reklama

I chociaż w wielu miejscach roślinę uznaje się za chwastu, wskazując na jej trujące właściwości, to w medycynie ludowej stosowany jest od dawna, a jej wyciągi można spotkać w lekach na bóle głowy, zatkany nos, zaburzenia pigmentacji skóry, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet raka. Nowe badanie jest jednak pierwszym, które bada właściwości owoców rzepienia jako środka wspomagającego gojenie rany i chroniącego skórę. 

Rzepień ma przed sobą świetlaną przyszłość w medycynie i kosmetyce

Najpierw naukowcy zbadali właściwości molekularne ekstraktów z owoców rzepienia i wyizolowali określone związki, które mogą przyczyniać się do działania przeciwutleniającego i przeciwzapalnego

Następnie wykorzystując hodowle komórkowe i trójwymiarowy model tkanki, który miał właściwości podobne do ludzkiej skóry, badali w jaki sposób związki owocowe wpływają na produkcję kolagenu, gojenie się ran i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UVB.

Wyniki były bardzo pozytywne i spełniły wszystkie założone kryteria. Naukowcy porównali również rośliny uprawiane w różnych częściach świata i stwierdzili, że owoce w Korei Południowej miały nieco lepsze właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz większą aktywność gojenia ran niż te uprawiane w Chinach.

Jednak rzepień jest rośliną trującą, a wysokie dawki ekstraktu z owoców mogą być szkodliwe. Oznacza to, że konieczne są dalsze badania w celu ustalenia bezpiecznych sposobów wykorzystania ekstraktów z owoców rzepienia pospolitego do stosowania w produktach kosmetycznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chwasty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy