W katedrze w Leicester znaleziono komorę skrywającą ponurą historię

Niezwykłe odkrycie w podziemiach katedry w Leicester w Wielkiej Brytanii. Znalezione w komorze dowody mogą potwierdzić ludowe przypuszczenia dotyczące lokalnych terenów.

Do niezwykłego odkrycia doszło na terenie katedry Leicester w Wielkiej Brytanii. Podczas prowadzonych prac poprzedzających projekt budowlany archeolodzy natknęli się na tajemniczą komorę. Nie wiedzieli jeszcze, co znajduje się w jej wnętrzu.

Odkrycie w podziemiach

Konstrukcja o wymiarach 4 metry na 4 metry prawdopodobnie pochodzi z 200 roku n. e. Jej ściany wykonane zostały z malowanego kamienia, natomiast podłoga z betonu. Na tę konstrukcję badacze natknęli się na głębokości 3 metrów. To, co znajdowało się w jej wnętrzu, potwierdza legendy krążących wokół tych terenów. 

Reklama

Wewnątrz znaleziono podstawę ołtarza wykonanego z piaskowca, frontem odwróconą do ziemi i przykrytą gruzem. Szacuje się, że ta komnata zasypana została w III lub IV wieku n.e., co sugeruje powiązanie tego wydarzenia z opuszczaniem wojsk rzymskich Wielkiej Brytanii. Jednak potrzebne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań, zanim będzie można stwierdzić, co działo się na tych terenach w tamtych czasach. 

Komora pod katedrą

Podczas wykopalisk znaleziono rzymską broszę i szpilki, co zdaje się potwierdzać legendy na temat tego, że to miejsce było wykorzystywane do kultu już w czasach rzymskiej okupacji.  

Mathew Morris, kierownik wykopalisk w komunikacie prasowym tak określa ową komorę: 

W związku z tym, że na ołtarzu nie zachowały się żadne informacje dotyczące kultu, który mógł się tutaj odbywać, naukowcy mogą się tylko domyślać, jakich bogów dotyczyło owo miejsce. 

Zazwyczaj tego typu podziemne miejsca były łączone z kultem płodności i misterium. Mogło się to łączyć z takimi bogami jak Dionizos, Mitra czy egipska bogini Izyda. Wiadomo, że miejsce to służyło przede wszystkim do składania ofiar i prowadzenia ceremonii religijnych. 

Tym, co najbardziej poruszyło archeologów, było odkrycie na terenie katedry ponad 1100 pochówków, których pochodzenie szacuje się na okres od połowy XI wieku do połowy XIX wieku. Pochodzą one z okresu sprzed budowy katedry, która miała miejsce w 1086 r., co może pomóc potwierdzić legendy krążące wokół katedry i jej terenów, jakoby odbywały się tutaj niecodzienne praktyki religijne


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | wykopaliska | nauka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy