Warszawscy uczniowie chcą podbić kosmos sondą wielkości puszki po napoju
Uczniowie z Bednarskiej Szkoły Realnej w Warszawie pokonali inne polskie zespoły startujące w konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną i Centrum Nauki Kopernik. W kolejnym etapie będą reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej.
Nauka i pasja zamknięta w "puszce po napoju"
Konstruowane sondy, tzw. CanSaty mają wielkość puszki po napoju (330 ml). Ich zadaniem jest przeprowadzenie eksperymentów w trakcie lotu rakietą oraz w trakcie opadania na spadochronie. W niewielkim pojemniku uczniowie muszą zmieścić wszystkie podstawowe systemy składające się na satelitę - zasilanie, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego.
Każdy CanSat musi odbyć dwie misje: podstawową, obejmującą zebranie i analizę danych o ciśnieniu i temperaturze oraz dodatkową, która jest autorskim pomysłem zespołu. Projektując urządzenie, zespoły mogą wspierać się zestawami elektroniki zawierającymi podstawowe komponenty sondy badawczej dostarczanymi przez organizatora.
Zwycięski projekt Dr0p Team
Misja podstawowa, do której przygotowywali się uczniowie, polegała na zmierzeniu ciśnienia, temperatury oraz wilgotności. Dane te miały posłużyć do stworzenia modelu 3D trajektorii lotu, obliczenia szybkości opadania, a także porównania danych z akcelerometru z wysokością oraz pozycją GPS. W miarę możliwości zespół zaplanował stworzenie krótkoterminowej prognozy pogody.
Z kolei w ramach misji dodatkowej postawili sobie za cel wylądowanie w wyznaczonym przez nich miejscu z dokładnością do 10 metrów. Jak sami przyznali, było to dla nich ciekawe wyzwanie od strony zarówno mechanicznej, jak i programistycznej.
Wygrani podkreślają, że wykonana przez nich sonda może zostać wykorzystana jako:
- Dron na obcej planecie, dzięki któremu będzie można przeanalizować warunki atmosferyczne
- System odzysku rakiet modelarskich
- Tani i dokładny sposób dostarczania paczek humanitarnych
Sukcesy polskich zespołów w poprzednich edycjach konkursu
Konkurs CanSat pozwala uczestnikom doświadczyć wszystkich faz profesjonalnego projektu kosmicznego - od wyboru celów misji, finansowania, promocji, zaprojektowania CanSata, integracji komponentów, testowania systemu, raportowania, przygotowania startu po analizę zebranych danych.
Dzięki temu nabywają nie tylko wiedzę praktyczną z zakresu nauk ścisłych i inżynierii, ale także umiejętności miękkie, takie jak praca w grupie, umiejętność komunikacji i prezentacji.
Dr0p Team kontynuuje polskie sukcesy w tym konkursie, dokładając swoją cegiełkę. W 2013 roku drużyna Kraksat z Krakowa zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach, dwa lata później inna krakowska drużyna zajęła II miejsce w konkursie europejskim. W edycji 2017 toruński zespół CANpernicus zajął III miejsce, a w 2019 roku zespół ArctowSky otrzymał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia naukowe. W 2021 roku OSATeam zdobyła nagrodę za najlepszego CanSata.
Nie pozostaje nic innego, tylko życzyć młodym konstruktorom kolejnych sukcesów. Warto śledzić ich profil na Instagramie, gdzie udokumentowany jest proces tworzenia oraz znajduje się informacja o możliwości finansowego wsparcia. Trzymamy kciuki!