Wegański brokat - Nowa nadzieja na zmniejszenie produkcji plastiku?

Naukowcy wynaleźli bardziej ekologiczną, roślinną wersję brokatu /Adam STASKIEWICZ/East News /East News
Reklama

Rokrocznie Europejczycy produkują 5500 ton mikroplastiku. Brokat jest jednym z wielu materiałów, który przyczynia się do zwiększania ilości mikroplastiku w oceanach. Podczas przygotowań do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia będzie on używany częściej niż zazwyczaj. Naukowcy z Wielkiej Brytanii wynaleźli ekologiczną jego odmianę zwaną wegańskim brokatem. Czym ona dokładnie jest?

Nietoksyczny, biodegradowalny i wegański brokat ma dokładnie ten sam połysk i wytrzymałość, jak jego mniej ekologiczna odmiana.

Jak przyznała profesor Silvia Vignolini z Uniwersytetu Cambridge, tradycyjny brokat nie jest produkowany w sposób zrównoważony. Drobiny dostają potem do gleby i oceanów, przyczyniając się do wzrostu ogólnego poziomu zanieczyszczenia środowiska.

Ekologiczna, wegańska wersja powstała przy użyciu celulozy. Taki brokat naśladuje sposób, w jaki rośliny naturalnie wytwarzają niektóre z barw.

Reklama

Przyjazny środowisku brokat zachowa swój kolor nawet przez 100 lat. Jak twierdzą naukowcy, jego zastosowanie może być znacznie szersze. Proponują, aby wykorzystać go na skalę przemysłową w produkcji kosmetyków.

Przeczytaj też: Mikroplastik dotarł już nawet do Antarktyki

Stosując proces roll-to-roll, podobny do tego, jaki stosuje się do wytwarzania papieru z pulpy drzewnej, naukowcy są w stanie wyprodukować ogromne arkusze "plastiku", które można następnie rozdrobnić na cząstki wielkości brokatu.

Badanie wykazało, że cały proces jest znacznie mniej energochłonny niż metody konwencjonalne. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie znajdzie zastosowanie w jak najszybszym czasie.

Przeczytaj też: Okazuje się, że większość arktycznego mikroplastiku pochodzi z naszych ubrań

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mikroplastik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy