Weteran II wojny światowej najstarszym dawcą organów. Miał 98 lat!

Orville Allen, 98-letni weteran II wojny światowej i wojny koreańskiej, całe życie spędził w służbie innym. I nie zmieniło się to nawet na łożu śmierci, bo były wojskowy został najstarszym na świecie dawcą organów.

Nasza wątroba jest jeszcze bardziej zadziwiająca, niż się wszystkim wydawało
Nasza wątroba jest jeszcze bardziej zadziwiająca, niż się wszystkim wydawało123RF/PICSEL

To może być jedna z najpiękniejszych historii, o jakich przeczytaliście w ostatnim czasie. Orville Allen, weteran II wojny światowej i wojny koreańskiej oraz wieloletni pedagog na obszarach wiejskich w południowo-wschodnim stanie Missouri, został najprawdopodobniej najstarszym człowiekiem na świecie, który kiedykolwiek oddał narząd do przeszczepu. 

Co ciekawe, pomimo swoich 98 lat, mężczyzna cieszył się dobrym zdrowiem i pewnie nadal by tak było, gdyby nie pewien pechowy upadek. Orville Allen przewrócił się i uderzył w tył głowy podczas zbierania gruzu po burzy przy swoim domu w Poplar Bluff w stanie Missouri. Mężczyzna został przetransportowany samolotem do St. Francis Medical Center w Cape Girardeau, ale lekarze nie byli w stanie uporać się z obrzękiem wokół jego mózgu. 

98-latek najstarszym dawcą organów

Rodzina została poinformowana, że nic więcej nie można zrobić i usłyszała niezwykle zaskakujące pytanie, biorąc pod uwagę wiek pacjenta. A mianowicie lekarze zastanawiali się, czy nie rozważyłaby oddania jego wątroby osobie potrzebującej, bo organ jest w wystarczająco dobrym stanie, aby mógł uratować komuś życie.

Dzieci weterana nie wahały się nawet chwili, przekonując, że ojciec zawsze stawiał innych na pierwszym miejscu, więc wydaje się to naturalny krok. Jak podaje organ transplantacyjny Mid-America Transplant, kiedy zmarł 29 maja, jego wątroba została pomyślnie przeszczepiona 72-letniej kobiecie.

To zmieniło smutną stratę taty w promyk radości, ponieważ robił to, co robił przez całe życie. Dał jeszcze jeden prezent
komentowała jego córka.

Dawcą wątroby można zostać w każdym wieku

Według Centrum Odzyskiwania i Edukacji Organów, które koordynowało proces pozyskiwania wątroby, wcześniej najstarszą osobą oddającą narząd po śmierci był Cecil Lockhart z Wirginii Zachodniej. Mężczyzna zmarł w 2021 roku w wieku 95 lat, a jego wątroba została pomyślnie przeszczepiona potrzebującej kobiecie. I nie są to odosobnione przypadki, bo jak podaje Kevin Lee, prezes i dyrektor generalny Mid-America Transplant, osoby starsze coraz częściej mogą oddawać narządy po śmierci, zwłaszcza wątrobę.

To jego zdaniem naprawdę "odporny" narząd i regularnie widuje się dawców wątroby w każdym wieku, nawet mocno zaawansowanym. I tak, dwa lata temu pobrano wątrobę od 90-letniego dawcy z regionu Ameryki Środkowej, a jesienią ubiegłego roku wątroby przekazały osoby 88- i 84-letnie. Rzeczniczka UNOS, Anne Paschke, dodaje zaś, że ok. 12 proc. zmarłych dawców narządów w pierwszych czterech miesiącach tego roku stanowiły osoby w wieku 65 lat lub starsze.

Widząc postęp w naukach medycznych, przez ostatnie pięć lat edukowaliśmy pielęgniarki i personel szpitala, aby nie myśleli o wieku, gdy zwracają się o skierowanie, ale naprawdę pozwolili naszemu zespołowi medycznemu i lekarzom transplantacyjnym ocenić kwalifikowalność medyczną każdej osoby
wyjaśnia Kevin Lee.
Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas