Wydry mają wpływ na „życie seksualne” traw morskich

Wydry morskie, okazało się, mają kluczowy wpływ na rozmnażanie się podwodnych traw /123RF/PICSEL
Reklama

Najnowsze badania ekologów wykazały, że wydry mają niebagatelny wpływ na „życie seksualne” traw morskich. Popularne ssaki z rodziny łasicowatych nurkując w wodach morskich, potrafią rozkopać olbrzymie przestrzenie dna, dzięki czemu rośliny „czują się” stymulowane do jeszcze większego wzrostu i rozwoju.

Wydry kopiąc w dnie morskim, zostawiają po sobie podziurawiony "księżycowy krajobraz" z małymi kraterami i dołami. To w nich trawy morskie znajdują idealne miejsce do rozmnażania.

Trawy morskie są roślinami, których w dzisiejszych czasach potrzeba nam najwięcej. Usuwają dwutlenek węgla 30 razy szybciej niż równikowy las deszczowy. Zatem są kluczowym elementem w walce ze zmianami klimaty i wzrastającą ilością CO2.

Jak rozmnażają się trawy morskie?

Trawy te są jedynym gatunkiem roślin kwitnących, które potrafią rozmnażać się poprzez zapylenie w warunkach wodnych. Rośliny wykazują również możliwość do rozmnażania bezpłciowego. Niestety ten sposób nie prowadzi do powstania zróżnicowanej genetycznie łąki, która byłaby odporna na zmiany środowiskowe.

Reklama

Rozmnażanie płciowe traw jest jedyną nadzieją na najsilniejszy rozwój podmorskich łąk.

Co robią wydry pod wodą?

Wydry rozkopują pod wodą "łąki", na których rosną trawy morskie. Powoduje to swoisty stan stresowy dla rośliny, która zaczyna kwitnąć zdecydowanie intensywniej, co wpływa na jej dalsze rozmnożenie.

Ponadto nurkujące ssaki oczyszczają niektóre obszary dna, dzięki czemu trawy morskie mogą znaleźć sobie nowe miejsca dla zakorzenienia się.

Badania nad wpływem wydr na trawy morskie

Zespół badaczy z Kanady, nurkując w wodach przybrzeżnych Kolumbii Brytyjskiej zebrał 462 pędy trawy morskiej występującej w chłodnych wodach północnego Pacyfiku.

Pobrali sadzonki z 15 różnych obszarów, gdzie żyją wydry od wielu lat, gdzie wróciły po latach i gdzie ich obecności w ogóle nie stwierdzono.

Fragmenty DNA wykazały, że trawa na obszarach, na których od dawna występują populacje wydry morskiej, charakteryzuje się o 30 procent wyższą różnorodnością genetyczną.

Przeczytaj też: Wydry wielkie jak wilki. Żyły sześć milionów lat temu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ekologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy