Zaburzenia psychiczne zwiększają podatność na SARS-CoV-2?

Najnowsze badania wykazały, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, u których w przeszłości występowały zaburzenia psychiczne, są bardziej narażone na tzw. przełomową infekcję.

Jest związek między zaburzeniami psychicznymi a podatnością na COVID-19
Jest związek między zaburzeniami psychicznymi a podatnością na COVID-19123RF/PICSEL

Żadna szczepionka nie jest w stu procentach skuteczna i nie zapobiega potencjalnym zakażeniom. Terminem przełomowej infekcji określa się sytuację, w której zaszczepiona osoba zostaje zarażona danym patogenem i choruje (zazwyczaj w sposób łagodny). Do takich infekcji dochodzi, gdy poziom wirusa krążącego w społeczeństwie jest wysoki.

U pacejntów powyżej 65. roku życia, którzy w przeszłości mieli zaburzenia psychotyczne, dwubiegunowe, adaptacyjne lub lękowe, stwierdzono zwiększone ryzyko przełomowej infekcji aż o 24 proc. To skutek nie tylko bardziej ryzykownych zachowań, ale także częściowo upośledzonej odpowiedzi immunologicznej.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i San Francisco VA Health Care System stwierdził, że pacjenci poniżej 65. roku życia z tymi samymi schorzeniami mieli do 11 proc. wyższe ryzyko niż osoby bez historii psychiatrycznej. Dane skorygowano pod kątem wieku, płci, rasy, pochodzenia etnicznego, rodzaju szczepionki, a także stosowanych używek.

Ponad połowa pacjentów otrzymała co najmniej jedną diagnozę psychiatryczną w ciągu ostatnich pięciu lat, a u 14,8 proc. rozwinęło się przełomowe zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzone pozytywnym wynikiem testu.

- Nasze badania sugerują, że częstsze występowanie przełomowych zakażeń u osób z zaburzeniami psychicznymi nie może być całkowicie wyjaśnione czynnikami społeczno-demograficznymi lub istniejącymi wcześniej schorzeniami". Możliwe, że odporność po szczepieniu słabnie szybciej lub silniej u osób z zaburzeniami psychicznymi i/lub osoby te mają mniejszą ochronę przed nowszymi wariantami szczepionki - powiedziała dr Aoife O'Donovan z UCSF Weill Institute for Neurosciences i San Francisco VA Health Care System.

Ryzyko było o 24 proc. wyższe w grupie osób powyżej 65. roku życia nadużywających substancji, o 23 proc. wyższe w grupie osób z zaburzeniami psychotycznymi, o 16 proc. wyższe w grupie osób z zaburzeniami dwubiegunowymi, o 14 proc. w grupie osób z zaburzeniami adaptacyjnymi i o 12 proc. w grupie osób z zaburzeniami lękowymi.

Co zaskakujące, podobnych efektów nie zaobserwowano w grupie osób poniżej 65. roku życia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas