100 tys. razy szybsze dyski twarde

W najnowszym numerze "Nature Physics" ukazał się artykuł, którego autorzy opisują, w jaki sposób wykorzystać laser do przyspieszenia o 100 000 razy operacji odczytu i zapisu na dyskach twardych.

Zespół z francuskiego Instytutu Chemii i Fizyki Materiałów pod przewodnictwem Jeana-Yvesa Bigota użył femtosekundowego lasera.

- Obecnie korzystamy z zapisu magnetycznego i mówimy o spintronice, czyli elektronice spinu. Nasza metoda to fotonika spinu, gdyż używamy fotonów do zmiany i odczytu spinu elektronów - wyjaśnia Bigot.

Odczyt i zapis danych na współczesnych dyskach twardych odbywa się za pomocą pola magnetycznego i zmiany w spinie elektronów. Metoda ta jest jednak dość powolna. Francuzi udowodnili, że femtosekundowy laser pozwala na zmianę spinu elektronów, a tym samym, na znaczne przyspieszenie całej operacji.

Reklama

Niestety, w najbliższej przyszłość nie powinniśmy się spodziewać, że kupimy bardzo szybko działające dyski twarde. Femtosekundowe lasery to obecnie bardzo duże urządzenia o wymiarach około 30x10 centymetrów. Jednak wraz z postępującą miniaturyzacją mogą one w przyszłości stanowić część HDD.

Zainteresowanie pracami Francuzów wyrazili już najwięksi producenci dysków twardych.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: laser
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy