Bezpieczne e-zakupy

Coraz więcej klientów, chcąc uniknąć stresu, jaki wywołują zakupy w zatłoczonych sklepach, poszukuje okazyjnych ofert w internecie. Dodatkowo obecnie tysiące nowych użytkowników zasiada do nowych komputerów, które dostali w prezencie pod choinkę. W związku z tym firma McAfee Inc. przedstawia najważniejsze zasady robienia bezpiecznych zakupów i poruszania się w Internecie. " Wychodząc z domu staramy się zabezpieczyć go przed złodziejami. Podobnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo komputera, który jest narażony na ataki ze strony przestępców internetowych"? mówi Sarah Whipp, dyrektor ds. marketingu w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) w dziale zabezpieczeń firmy McAfee. "W tym roku na zakupy online wydano w Europie 13 mld euro, ale wielu klientów pozostaje w nieświadomości metod ? takich jak phishing ? którymi posługują się oszuści internetowi próbując zdobyć dane osobowe, hasła i informacje finansowe. A oto zasady ochrony komputera przed hakerami i zagrożeniami w okresie wzmożonych zakupów

1. Nigdy nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail ani pobranych plików pochodzących z nieznanych źródeł.

2. Uważaj na wiadomości e-mail z niejasno określonym tematem, np. "dokument" lub "Re: dokument" ? mogą zawierać wirusy. Unikaj otwierania załączników do wiadomości z podejrzanym tematem, nawet jeśli wydaje się, że pochodzą od znanego nadawcy. Przed pobraniem pliku z Internetu upewnij się, że źródło jest autentyczne i godne zaufania.

3. Usuwaj wiadomości pochodzące z "łańcuszków szczęścia" oraz niechcianą pocztę. Nie przesyłaj takich wiadomości dalej i nie odpowiadaj na nie. Takie przesyłki są uważanie za spam, czyli pocztę niepożądaną. Mogą zawierać wirusy.

Reklama

4. Uaktualniaj na bieżąco swój program antywirusowy. Zarejestrowano już ponad 80 tys. wirusów. Co miesiąc pojawia się ok. 500 nowych. Korzystaj z programów i usług antywirusowych, które regularnie uaktualniają informacje o wirusach i mechanizmy ich wyszukiwania.

5. Wykonuj kopie zapasowe swoich plików. Wirusy mogą niszczyć pliki. Regularnie wykonuj kopie zapasowe plików i przechowuj je w osobnym miejscu, nie na dysku twardym komputera.

6. Upewnij się, że masz uaktualnioną wersję systemu operacyjnego ściągniętą z internetowego serwisu producenta (np. firmy Microsoft).

7. Nigdy nie wpisuj danych karty kredytowej lub hasła, jeżeli nie masz pewności, że dany serwis internetowy jest autentyczny i bezpieczny.

8. Nigdy nie klikaj na linki podane w wiadomościach e-mail, nawet jeśli nie wyglądają podejrzanie.

9. Ignoruj wiadomości rzekomo wysłane przez "bank", które żądają podania hasła lub numeru PIN. Jest to próba oszustwa. Jeżeli nie masz pewności, czy wiadomość jest autentyczna, zadzwoń do banku i sprawdź.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | firmy | Wirusy | hasło | e-mail | zakupy | zakupy online
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy