Reklama

Indywidualnie myślące roboty - początek Skynetu?

Spokojnie, jeszcze nie ma się czego obawiać, jednak kolejne osiągnięcia naukowców potrafią zadziwiać. Tym razem udało im się nauczyć roboty samodzielnie podejmować decyzje i choć daleko im do sztucznej inteligencji, można się tylko zastanawiać czym jeszcze nas zaskoczą w niedalekiej przyszłości.

Być może bunt maszyn to jeden z technologicznych mitów wprost z kinowych ekranów, niemniej strach przed odwróceniem się technologi przeciwko człowiekowi wciąż nam towarzyszy.

Osiągnięcie naukowców z Georgia Robotics and Intelligent Systems Lab z pozoru nie jest zbyt spektakularne. W sieci pojawił się filmik pokazujący grupę robotów poruszających się po okręgu i przyjmujących różne formacje. Wreszcie cztery z nich formują platformę, na której ląduje quadrocopter.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jeżdżące roboty nie komunikują się ze sobą. Dostają jedynie rozkaz od robota-lidera i na podstawie przybliżonych pozycji swoich kompanów ustalają co mają właściwie robić. Słowem, roboty muszą na własną rękę zdecydować w jaki sposób wykonać zlecone zadanie.

Reklama

Oczywiście nie jest to "myślenie" w naszym, ludzkim rozumieniu, jednak to ciekawe osiągnięcie w dziedzinie robotyki. Możliwości wykorzystania samodzielnie podejmujących decyzje robotów są ogromne - w przemyśle, biurze, domu, czy wojsku. Poniżej możecie zobaczyć jak roboty sprawują się w praktyce.

Grzegorz Nowak

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: roboty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama