Reklama

Kara za freeware w wysokości 210 tys. euro

Popularyzacja bezpłatnego oprogramowania może słono kosztować! Przekonał się o tym twórca jednego z serwisów z darmowymi aplikacjami. Za umieszczenie linku do freeware'owej aplikacji został pozwany o 210 tys. euro. Jak to możliwe?

Serwis Codecpack.nl umożliwia internautom pobranie różnego rodzaju darmowych aplikacji, związanych przede wszystkim z odtwarzaniem materiałów wideo. Jego właściciel, Hilbrand Edskes, zamieścił pewnego dnia link do oprogramowania Real Alternative. Co istotne, plik nie znajdował się na serwerze Hilbranda. Link ze strony prowadził do zasobów umieszczonych w zewnętrznym serwisie. Ku zdziwieniu właściciela strony, pewnego dnia do jego domu zapukała policja.

Jak się okazało firma RealNetworks, która przed laty była pionierem w udostępnianiu materiałów wideo online, złożyła do sądu wniosek, w którym domagała się skonfiskowania komputerów należących do twórcy serwisu. Dlaczego?

Reklama

Zdaniem RealNetworks udostępnienie oprogramowania Real Alternative miało naruszać prawo autorskie i znaki towarowe. Sytuacji nie zmieniał fakt, że właściciel serwisu internetowego nie udostępniał żadnych plików, które mogłyby budzić zastrzeżenia RealNetworks. Firma wkroczyła na drogę prawną jedynie z powodu linku prowadzącego do darmowego i na dodatek lepszego oprogramowania.

Choć Hilbrand, przedstawiając stosowne logi udowodnił bezzasadność stawianych mu zarzutów, proces wciąż trwa i jego finał wcale nie jest pewny. RealNetworks mimo, że przez ostatnie lata straciła na znaczeniu, wciąż ma wystarczająco dużo gotówki, by się procesować.

Dla Hilbranda proces jest finansową katastrofą. Cała sytuacja jest smutnym przykładem tego, jak firma, wychodząc z absurdalnych założeń w bezsensowny sposób niszczy niewinnego człowieka tylko dlatego, że ośmielił się polecić internautom lepszą, bezpłatną aplikację.

Łukasz Michalik

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: kara

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy