Metoda “na pizzę” - nowy sposób działania cyberhakerów

Aktualizacja
article cover
123RF/PICSEL

Najdroższa pizza w historii

Atak był symulowany

123RF/PICSEL
  • Dane osobowe 20 tys. pracowników FBI i 9 tys. pracowników Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w USA wyciekły po tym, jak haker podając się za nowego pracownika zadzwonił do Departamentu Sprawiedliwości, prosząc o przekazanie kodu dostępu do zastrzeżonych stron instytucji. W efekcie uzyskał dostęp do wewnętrznej sieci zawierającej m.in. adresy mailowe należące do członków armii Stanów Zjednoczonych i informacje o numerach ich kart kredytowych
  • Jeden z amerykańskich banków odniósł ogromne straty wizerunkowe po tym, jak hakerzy włamali się do jego systemu pocztowego i po odmowie zapłacenia haraczu, rozpoczęli masową, liczoną w milionach wysyłkę maili o spamowym charakterze. W efekcie dostawca usług internetowych został zmuszony do wyłączenia usługi poczty elektronicznej banku.
  • Ponad 500 tys. dolarów zarobili w 2018 roku hakerzy wykorzystując tzw. “sextortion scam", czyli szantaż polegający na wysłaniu maila (zwykle z adresu należącego do ofiary) z groźbą upublicznienia rzekomo posiadanych kompromitujących filmów czy zdjęć ofiary, jeżeli haker nie otrzyma żądanej kwoty (dane GlobalSign).
  1. Usuwaj wszystkie wiadomości z prośbą o podanie danych osobowych, loginów i haseł. Taki mail to oszustwo.
  2. Weryfikuj nadawców maili przed tym, jak wyślesz im żądane pliki czy wykonasz proszoną czynność. Nie raz, nie dwa, a trzy razy.
  3. Ustaw wysoko filtry antyspamowe w poczcie elektronicznej.
  4. Regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i korzystaj wyłącznie z bezpiecznych stron internetowych.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?