Prawidłowa temperatura ciała to nie 36,6°C. Co pokazuje termometr?
Infekcje wirusowe często objawiają się gorączką, czyli podwyższoną temperaturą ciała mierzoną termometrem. Ta reakcja obronna organizmu nie zawsze oznacza powód do niepokoju, nawet jeśli odbiega od powszechnie uznawanej za prawidłową wartości 36,6 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że normalna temperatura ciała może być różna dla różnych osób.

W skrócie
- Infekcje wirusowe mogą powodować podwyższoną temperaturę ciała, ale nie zawsze jest to powód do niepokoju, ponieważ normalna temperatura może się różnić u różnych osób.
- Pomimo że 36,6 stopni Celsjusza jest powszechnie uznawane za normę, współczesne badania wskazują, że normalna temperatura ciała może się różnić w zależności od miejsca pomiaru czy pory dnia.
- Podwyższona temperatura ciała nie zawsze wskazuje na infekcję, może być wynikiem aktywności fizycznej lub spożywania pikantnych potraw.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Spis treści:
Czy 36,6 stopni Celsjusza to normalna temperatura ciała człowieka?
W XIX wieku pewien niemiecki lekarz, Carl Reinhold August Wunderlich, prowadził badania dotyczące termometrii klinicznej oraz ciepłoty ludzkiego ciała. Naukowiec określił wówczas idealną temperaturą ciała człowieka, która według niego miała wynosić 36,6 stopni Celsjusza. Z tego powodu, do dzisiaj wiele osób uznaje ową wartość za normalną w trakcie wykonywania pomiarów.
Okazuje się jednak, że zgodnie z najnowszymi badaniami, normalna temperatura może się różnić w zależności od miejsca pomiaru czy pory dnia. W przypadku mierzenia temperatury pod pachą, szacunki określają poprawną ciepłotę na poziomie 35,5-37 stopni Celsjusza. W uchu jest to około 35,4-37,8 stopni Celsjusza, w ustach 36,1-37,5 stopni Celsjusza, a w odbycie - 34,4-37,8 stopni Celsjusza. Poszczególne wartości mogą się różnić w zależności od płci. Co więcej, dokonując pomiaru w nocy zwykle uzyskujemy niższy wynik niż w trakcie dnia.
Kiedy masz wyższą temperaturę ciała?
Co ciekawe, w niektórych przypadkach podwyższona temperatura ciała nie zawsze musi oznaczać walkę organizmu z infekcją. Ciepłota ciała wzrasta między innymi w trakcie aktywności fizycznej - im jest ona intensywniejsza, tym większą wartość zobaczymy na termometrze. Dodatkowo podobny efekt może pojawić się, gdy jemy pikantne produkty (na przykład papryczki chili) lub ciężkostrawne potrawy.
Warto również wiedzieć, że temperatura ciała może być wyższa w trakcie kobiecej owulacji. Wówczas ciało może być cieplejsze o około 0,15-0,45 stopnia Celsjusza.
Czym stan podgorączkowy różni się od gorączki?
W trakcie choroby spowodowanej między innymi infekcją wirusową mogą pojawić się zróżnicowane objawy takie jak katar, kaszel, ból zatok lub ból głowy. Nierzadko towarzyszy im stan podgorączkowy lub gorączka. Czym się różnią?
Stan podgorączkowy występuje wówczas, gdy temperatura ciała mieści się w przedziale około 37,1-38 stopni Celsjusza. Z kolei gorączka objawia się ciepłotą przekraczającą 38 stopni. Zazwyczaj w sytuacji wysokiej temperatury (przekraczającej 38,6 stopni Celsjusza) sięgamy po leki przeciwgorączkowe. Jeśli towarzyszą jej inne niepokojące objawy, takie jak drgawki czy zaburzenia świadomości, to należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarskiej.