Modelarstwo RC - coś dla dużych chłopców

Mężczyźni to podobno wielkie dzieci, zatem mamy dla nich propozycję naprawdę dużych zabawek - mowa tutaj o modelarstwie RC. Co to takiego?

Modelarstwo RC (ang. Remote Control - zdalnie sterowane), to hobby, które szybko zyskuje w Polsce nowych zwolenników. Daje możliwość połączenia zainteresowania nowoczesnymi technologiami z aktywnym wypoczynkiem poza domem. Ogromna liczba modeli, różne sposoby sterowania nimi oraz zróżnicowanie pod względem poziomu zaawansowania technicznego sprawiają, że ktokolwiek zechce zająć się tą rozrywką, znajdzie odpowiedni pojazd dla siebie.

Samochody - szosowe i terenowe.

Liczba pojazdów dostępnych w sklepach z modelami jest imponująca. Ci, którzy fascynują się samochodami do ulicznych wyścigów i driftu - podobnych do tych z popularnego filmu "Szybcy i wściekli" - na pewno zwrócą uwagę na elektryczne modele w skali 1: 16, które wiernie odwzorowują prawdziwe auta. Za stosunkowo nieduże pieniądze można ścigać się kultową Mazdą RX-7, ekstremalnym Nissanem Skylinem czy stylowym Peugeotem 307 CC WRC.

Modelami można się bawić zarówno na profesjonalnych torach, jak i w ogrodzie, czy przed domem. Napędzane silnikiem elektrycznym pojazdy o małych gabarytach są bardzo uniwersalne, a w miarę prosta obsługa sprawia, że są one doskonałym sposobem na rozpoczęcie przygody z modelami zdalnie sterowanymi.

Reklama

Miłośnicy offroadu mogą przebierać w ofercie modeli pojazdów terenowych typu buggy truggy lub truck. Modele te, napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi, osiągają naprawdę duże prędkosci. Niektóre znacznie przekraczają prędkość 100 km/h. Ich zawieszenie jest tak skonstruowane, że poradzą sobie z jazdą w najtrudniejszych warunkach terenowych. Te modele to najwięksi twardziele wśród pojazdów zdalnie sterowanych.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również tuning modeli RC. Sklepy dystrybuujące takie zabawki mają w ofercie wiele akcesoriów, które podnoszą zarówno możliwości techniczne pojazdów, jak i uatrakcyjniają ich wygląd.

- Tuning modeli RC to istotna część całego hobby. Osoby, które się w nie zaangażowały i chcą ulepszyć swoje pojazdy, mają szereg możliwości, aby to uczynić - mówi Krzysztof Cielma, CEO firmy NitroTek, dystrybutora zdalnie sterowanych modeli. - Oprócz baterii o mocy większej niż standardowa i dodatkowych elementów wzmacniających konstrukcje pojazdu, można też kupić elementy poprawiające wygląd. Dzięki nim, każdy modelarz może stworzyć swój unikatowy egzemplarz, wyróżniający go na tle innych - dodaje Cielma.

Up, up and away!

Inną popularną gałęzią modelarstwa RC są modele latające. Zainteresowani mogą zasiąść za sterami śmigłowców lub samolotów. Podobnie jak w przypadku samochodów, znaleźć można modele do zaawansowanych akrobacji oraz takie, które odzwierciedlają rzeczywiście istniejące samoloty - zarówno historyczne, jak i współczesne. Sterując tymi modelami można poczuć się jak pilot Spitfire'a z okresu Bitwy o Anglię lub nowoczesnego myśliwca odrzutowego z aren najnowszych konfliktów zbrojnych. Pilotowanie maszyn latających daje prawdziwy zastrzyk emocji, gdyż wiele z nich potrafi pędzić nawet z prędkością 140 km/h i wykonywać karkołomne ewolucje, które niczym nie różnią się od tych robionych przez prawdziwe samoloty.

- Pilotowanie modeli latających jest formą rozrywki dla bardziej wprawionych modelarzy, sterowanie samolotem lub śmigłowcem wymaga kontroli nad większą ilością elementów lotu, takich jak prędkość, przepustnice silnika, wychylenie lotek i obsługę ewentualnego osprzętu - tłumaczy Krzysztof Cielma. Jednak ten, kto opanuje wszystkie możliwości, które dają pojazdy latające, na pewno będzie miał przed sobą setki godzin świetnej zabawy.

Na morzach i oceanach.

Ostatnią istotną grupą zdalnie sterowanych modeli są wszelkiego rodzaju pojazdy pływające. Wśród nich znaleźć można zarówno łodzie wyścigowe, ekskluzywne jachty, jak i doskonale odwzorowane modele okrętów wojennych. Te pierwsze służą do bicia rekordów prędkości, gdyż mogą pruć fale nawet z prędkością powyżej 50 km/h. Modele odwzorowujące okręty wojenne czy stare żaglowce sprzed wielu wieków służą do majestatycznych rejsów lub ostrzeliwania ze swoich dział zamków z piasku, wybudowanych na brzegu jeziora bądź rzeki.

Czterej Pancerni i Pies

Poza trzema powyższymi grupami dostępne są również inne zabawki kontrolowane za pomocą radia. Do najciekawszych zaliczają się biomorficzne roboty oraz repliki czołgów. Roboty mają różne formy i wielkości. Są takie, które mają ludzkie kształty i poruszają się w sposób naśladujący ruchy człowieka. Są również warujące i szczekające psy, które mogą być rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na prawdziwego zwierzaka. Czołgi z kolei najlepiej sprawdzają się w zabawach w większym gronie, gdy kilka osób ma własne modele. W ten sposób można zaaranżować bitwę wojsk pancernych, gdyż repliki są wyposażone w działka na plastikowe kulki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy