Najgroźniejsi szaleńcy internetu

Często na pozór to są zwykli ludzie. Ich zamiary nie są znane sąsiadom, znajomym z pracy ani nawet rodzinie. O tym, że coś planują, można dowiedzieć się z internetu. Ale najpierw trzeba potraktować ich groźby poważnie i szybko zareagować.

Zabójcy, samobójcy, sprawcy masakr - psychopaci lubią informować o swoich zamiarach w internecie. Mimo to wciąż dochodzi do takich tragedii takich jak ta w Oslo, której sprawca również był wcześniej aktywny w sieci. Norwegowie nie docenili Andersa Behringa Breivika, który tuż przed atakiem porozsyłał swój manifest z opisem tego, co zamierza zrobić. Nic dziwnego. Internetowych wariatów jest bez liku, a większość przecież nie realizuje swoich gróźb.

Facebookowi zabójcy

Czytając medialne doniesienia można odnieść wrażenie, że z serwisów społecznościowych korzystają głównie psychopaci. To właśnie na Facebooku 24-letni mieszkaniec Australii Ramazan Acar ogłosił, że zaraz zabije swoje dziecko. Jak powiedział, tak zrobił. Dwuletnia dziewczynka zginęła od ciosów nożem japońskim.

20-letni Richard Alden Samuel McCroskey III, w skrócie Syko Sam, wrzucał na swój profil na MySpace utwory, w których rapował, jak fajnie jest zabijać ludzi. Nikt nie brał tego na poważnie, dopóki nie odnaleziono czterech ciał zakopanych w ogródku. Zamordował własną dziewczynę, jej rodziców i koleżankę.

Reklama

Zabójstw, których sprawcy ujawnili swoje zamiary w serwisach społecznościowych, było tyle, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Żony mordują mężów (i na odwrót), członkowie gangów polują na swoich przeciwników, koledzy kłócą się i grożą sobie śmiercią, by w końcu zamiary spełnić.

Mało kto zwraca na to wszystko uwagę, bo to w końcu tylko internet. To nie może być na poważnie.

Jak samobójstwo, to tylko w internecie

Rzadko też poważnie są traktowani ludzie, którzy w sieci ogłaszają, że się zabiją. Ot, chwila słabości. Ostatnio głośny był przypadek 42-letniej Simone Back z Wielkiej Brytanii, która na swoim profilu napisała, że właśnie łyknęła mnóstwo pigułek i chciałaby pożegnać się ze światem.

Nikt jej nie pomógł. "Przyjaciele" wręcz zaczęli z niej szydzić, pisać, że kłamie, a jeśli nawet nie, to jest to jej wybór. Kobieta rzeczywiście zmarła, a cała historia wstrząsnęła nie tylko internautami, ale też szefostwem Facebooka.

Pracownicy serwisu zaczęli apelować, żeby reagować w takich sytuacjach. Ale to tylko kwestia czasu, kiedy ktoś znów umrze, bo znajomi nie przejmą się wołaniem o pomoc.

Od zwykłego świra do masowego mordercy

W internecie - oczywiście już po fakcie - można też znaleźć "dokonania" masowych zabójców i zamachowców. Nie zaskakuje mnie, że Anders Behring Breivik, sprawca tragedii w Oslo, zanim zaczął strzelać do ludzi, ogłosił światu swoje zamiary. Najpierw, dzień przed masakrą zacytował na Twitterze Johna Stuarta Milla: "Jedna osoba z wiarą ma siłę równą stu tysiącom osób, które mają tylko interesy". Zanim zaczął strzelać do ludzi, rozesłał też swój manifest, opublikowany zresztą wcześniej w Internecie (pod pseudonimem). To jednak nie uratowało Norwegii przed tragedią.

Ale brak reakcji na tego typu informacje od psychopatów to nie tylko norweski problem. Podobnie było z mordercą z Arizony. Jared Lee Loughner, zanim zaczął strzelać do ludzi w Tucson, nagrywał koszmarne filmiki, które wrzucał na YouTube'a.

Jeden z nich - ten, w którym planuje stworzenie "szkoły ludobójstwa" można obejrzeć do dziś:

W swoim profilu na YouTube'ie chwalił się, że jedną z jego ulubionych książek jest "Mein Kampf". Morderca był też aktywny w serwisie MySpace.

Uczeń zapowiada masakrę

W 2007 roku tragiczne wydarzenia miały miejsce w jednym z fińskich liceów. 18-letni uczeń Pekka-Eric Auvinen zastrzelił osiem osób, w tym dyrektorkę, i kilkanaście ranił. Sam też się postrzelił i zmarł w szpitalu po kilku godzinach.

Rano, tuż przed atakiem Pekka-Eric Auvinen zamieścił na YouTube'ie filmik zatytułowany "Masakra w liceum Jokela", w którym zawarł swoje "przesłanie". Mimo to tragedii nie udało się zapobiec.

Internetowi wariaci wiele razy spełnili swoje groźby i pewnie jeszcze nieraz spełnią. Mimo to wciąż traktowani są z przymrużeniem oka. Trudno zresztą, żeby było inaczej, skoro w sieci roi się od wyzwisk, gróźb i przeróżnych "manifestów" pisanych przez wariatów.

Michał Wilmowski

Źródło: http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Internet | Anders Breivik | Norwegia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy