Życzenie śmierci przez internet
Kiedyś zabójcy zostawiali listy, potem kasety wideo - teraz przyszła pora na społecznościowe serwisy wideo. Pekka-Eric Auvinen, sprawca masakry w fińskiej szkole średniej Jokela, zapowiedział swój plan w serwisie YouTube.
"To ja dokonam selekcji naturalnej, wyeliminuję tych, którzy są nieprzystosowani i przynoszą wstyd ludzkiej rasie" - mówił w zamieszczonym w serwisie YouTube filmiku zabójca 8 osób z miasta Tuusula. Nagranie zatytułowane "Jokela High School Massacre" obejrzało około 175 tys. internatów (filmik umieszczono około 11.30, strzelanina rozpoczęła się około 15.00 - Fragmenty filmu ). Nikt nie zareagował, traktując je jedynie jako głupie żarty.
"Jestem przygotowany na walkę i śmierć w imię tego, w co wierzę" - można było przeczytać w jego profilu o nazwie "Sturmgeist89". Pekka-Eric Auvinen w przygotowanym na potrzeby YouTube klipie wykorzystał fragmenty utworu "Stray Bullet". To samo nagranie można było znaleźć na stronie internetowej Erica Harrisa, odpowiedzialnego za strzelaninę w mieście Columbine. Sprawca masakry wrzucił do serwisu jeszcze kilka innych, równie przerażających filmów. W materiale "Just Testing my Gun," Auvinen spaceruje po lesie ze swoją bronią, którą nazywa Catherine. Profil Sturmgeist89 został usunięty z serwisu YouTube.
Psycholodzy specjalizujący się w analizie sylwetek morderców są zgodni, że większość z nich szuka rozgłosu. Wcześniej takim medium była prasa i telewizja, jednak współczesne media często filtrują informację, nie pozwalając za publikację niektórych materiałów. Internet nie posiada tego typu ograniczeń, umożliwiając tworzenie nagrań w stylu "Jokela High School Massacre".
Platformą dla umieszczania nielegalnych materiałów stał się właśnie YouTube - przypadek finlandzki nie jest tutaj odosobniony. Dwóch dwudziestolatków ze stanu Missouri nagrało klip, w którym opisywali oni, w jaki sposób mają zamiar zniszczyć swoje rodzinne miasteczko i zabijać lokalnych policjantów. W teledysku "Kop Killa" jego twórcy mówili m.in o zamiarze zabicia szlochającego i błagającego o życie policjanta oraz gwałceniu policjantek.
Blokady YouTube wielokrotnie domagali się także nauczyciele. W Australii, po tym jak kilku uczniów umieściło filmik pokazujący, jak molestują swoją koleżankę, zablokowano popularny serwis na szkolnych komputerach. Szkolne nadużywanie siły, a potem umieszczanie materiałów wideo w internacie stało się nagminne. Podobnie jak w przypadku "Jokela High School Massacre", internauci traktują tego typu materiały jako niedojrzałe dowcipy.
ŁK