Pierwszy netbook z Androidem

W ciągu najbliższych trzech miesięcy na rynek ma trafić pierwszy netbook z opensource'owym systemem Google Android. Maszyna Alpha 680 ma kosztować około 250 dolarów.

Urządzenie korzysta z procesora ARM 11 taktowanego zegarem o częstotliwości 533 MHz, 7-calowego wyświetlacza, gładzika oraz łączności Wi-Fi. Na pojedynczym ładowaniu baterii komputer będzie pracował od dwóch do czterech godzin.

Android to bazujący na Linuksie system operacyjny, który został pierwotnie stworzony dla telefonów komórkowych. Na tym rynku jest obecny już od jakiegoś czasu, a ostatnio Deutsche Telekom poinformował o sprzedaży milionowego urządzenia z Androidem.

Obecnie walka pomiędzy systemami operacyjnymi toczy się w dużej mierze na rynku netbooków. Po pierwszych sukcesach Linuksa okazało się, że klienci byli z niego niezadowoleni.

Reklama

W efekcie przewagę zdobył Microsoft. To jednak spowodowało spadek wpływów do firmowej kasy, gdyż na netbookach instalowany jest Windows XP, sprzedawany co najmniej dwukrotnie taniej niż Windows Vista. Wkrótce po stronie Microsoftu do walki o rynek stanie Windows 7. W najtańszych komputerach będzie on jednak instalowany w wersji Starter, która umożliwi jednoczesne uruchomienie maksymalnie 3 aplikacji.

W ten sposób Microsoft spróbuje skłonić bardziej wymagających użytkowników, by kupili droższą wersję siódemki. Analitycy nie są przekonani, czy taka strategia przyniesie spodziewany efekt i uważają, że walka o rynek najtańszych przenośnych komputerów może rozegrać się właśnie pomiędzy Windows 7 a Androidem.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: Android | netbook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama