Przez RODO Microsoft wymaga weryfikacji wieku i... przelewu

W związku z wejściem w życie RODO, czyli nowych regulacji o ochronie danych osobowych, Microsoft wymaga od niektórych użytkowników nietypowej weryfikacji wieku.

Nowe zmiany w prawie wymuszają na internetowych usługodawcach szczegółową weryfikację wieku - przetwarzanie danych osobowych jest bowiem możliwe tylko u użytkowników, którzy mają więcej niż 16 lat. W innym wypadku, muszą oni posiadać zgodę pełnoletniego rodzica lub opiekuna. 

Jak informuje Niebezpiecznik, niektórzy użytkownicy systemu Windows już natknęli się na nowe okienko weryfikacji wieku, które pojawiło się na ich komputerach zamiast standardowego ekranu logowania. Osoba korzystająca z systemu musi za jego pomocą zweryfikować swój wiek, a można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy, rekomendowany przez Microsoft, wiąże się z wykonaniem przelewu z karty kredytowej w wysokości dwóch złotych. Drugi trwa o wiele dłużej i polega na wysłaniu administratorom skanu dowodu osobistego. 

Program weryfikacji ma dotykać tylko tych użytkowników, którzy podczas zakładania konta Microsoft nie podali swojego wieku lub ich data urodzenia sugeruje, że wciąż nie mają oni więcej niż 16 lat. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wkrótce możemy się spodziewać podobnych komplikacji ze strony innych internetowych usługodawców. 

Reklama

RODO wchodzi oficjalnie w życie 25 maja na terenie Unii Europejskiej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows 10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy