Wielki Brat podsłucha
30 kryptologów-matematyków będzie pracować w nowym ośrodku podsłuchu i dekryptażu w Bristolu w Anglii. Jak donosi "Times", ich zadaniem będzie przechwytywanie i rozszyfrowywanie łączności terrorystów i zorganizowanego świata przestępczego. Ośrodek jest wspólnym dziełem uniwersytetu w Bristolu i brytyjskiej tajnej rządowej agencji podsłuchu GCHQ. Według rzecznika uniwersytetu, projekt jest odpowiedzią na nakładanie się zainteresowań służb specjalnych i świata naukowego. Jest też ważnym źródłem finansowego wsparcia dla wydziału matematycznego uniwersytetu.
Na czele ośrodka stanie specjalista-matematyk z pensją 75 tys. funtów rocznie. Pracownicy rekrutowani za pośrednictwem "dyskretnych" ogłoszeń w prasie początkowo będą zarabiać średnio 17 tys. funtów, czyli tyle, ile dostaje doktorant prowadzący badania naukowe. Obiecujący pracownicy mogą liczyć na premię.
Ośrodek w Bristolu chce nawiązać do tradycji słynnego Bletchley Park, supertajnego ośrodka podsłuchu, w którym - po rozpracowaniu niemieckiej maszyny do szyfrowania "Enigmy" - przechwytywano i odczytywano w czasie II wojny światowej niemieckie depesze.
Prace kryptologów z Bletchley Park, głównie lingwistów i matematyków pod kierunkiem Alana Turinga (w oparciu o wcześniejsze prace trzech polskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego) zaowocowały powstaniem pierwszego komputera i przybliżyły aliantów do zwycięstwa w II wojnie światowej.
na ilustracji: "rozbrojona" przez polskich matematyków niemiecka maszyna szyfrująca "Enigma"