Windows XP nie do zdarcia

Sprzedawcy i producenci komputerów przekonali Microsoft do utrzymania Windows XP na rynku znacznie dłużej, niż było to oryginalnie planowane. To szansa dla osób nie chcących korzystać z Visty.

Użytkownicy nie dają sobie rady z Vistą. Microsoft chce promować nowy system operacyjny - producenci chcą natomiast sprzedawać komputery. Konieczny więc był konsensus. Dzięki naciskom na Redmond producenci komputerów będą mogli sprzedawać swoje urządzenia z zainstalowaną wersją Windows XP do 30. czerwca 2008 roku. To jednak nie wszystko.

Microsoft zgodził się na pozostawienie Windowsa XP w sklepach, chociaż początkowo myślano o jego jak najszybszym wycofaniu i zastąpieniu Windowsem Vista. Co więcej, na mniej zamożnych rynkach będzie można sprzedawać komputery z Windows XP Starter Edition aż do czerwca 2010 roku.

Reklama

Walka o utrzymanie Windows XP na rynku rozpoczęła się w połowie roku, kiedy okazało się że chcący przesiąść się z Visty na Windows XP (tzw. downgrade systemu) muszą zadzwonić na infolinię Microsoft i poprosić o specjalny klucz, który aktywuje starszy system operacyjny. Po kilku miesiącach Fujitsu, HP, Lenovo oraz Dell przekonały koncern z Redmond, aby ten ułatwił opcję downgrade'u Visty sprzedawanej z komputerami do Windows XP. Teraz udało się jeszcze wywalczyć dalszą obecność XP na rynku.

- Chociaż Vista sprzedaje się bardzo dobrze, rozumiemy że niektóry klienci potrzebują więcej czasu, aby zmienić system operacyjny na nowy - powiedział serwisowi CNET Kevin Kutz, szef Microsoft's Windows Client, jednocześnie podkreślając, że obecność starego systemu operacyjnego przez 18 miesięcy po premierze jego następcy to norma.

Redmond twierdzi, że Vista jest najszybciej sprzedającym się systemem operacyjnym w historii Microsoft - firmie udało się sprzedać ponad 60 mln licencji.

ŁK

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama