Xiaomi oskarżone o zbieranie danych na temat użytkowników

Xiaomi zostało oskarżone o zbieranie danych na temat swoich klientów, przy wykorzystaniu smartfonów. Sprawa została nagłośniona przez publikację serwisu Forbes. Producent postanowił wydać w tej sprawie oficjalne oświadczenie.

Redakcja serwisu Forbes wraz z Gabrielem Cirligiem odkryła, iż Xiaomi w swoich smartfonach wykorzystuje mechanizmy pozwalające zbierać informacje - między innymi z poziomu przeglądarki internetowej. Dane na temat użytkowników są przesyłane na serwery znajdujące się w Chinach. Całość działa również w przypadku korzystania z trybu incognito lub wyszukiwarek innych niż Google. Dodatkowe dochodzenie wykazało, iż przeglądarki takie, jak Mi Browser Pro czy Mint Browser działają bardzo podobnie.

Chiński producent miał również zbierać dane na temat użytkowników poza przeglądarką. Testowane modele smartfonów przesyłały informacje o plikach otwartych przez użytkowników, o folderach z którymi wykonano interakcję, a także o klikniętych ustawieniach. Tego typu dane trafiły na serwery Xiaomi w Rosji oraz Singapurze.

Reklama

Oświadczenie firmy

Xiaomi w oficjalnym oświadczeniu zapewnia, iż bezpieczeństwo użytkowników jest dla nich priorytetem. Chińska marka przedstawiła cztery argumenty na temat tego, jak wygląda cała sytuacja. Xiaomi dodaje, iż gromadzi zebrane dane w celach statystycznych i nie wiąże ich z danymi osobowymi. Wszystkie informacje mają znajdować się także w publicznej chmurze - firma respektuje lokalne prawa dotyczące ochrony danych osobowych. Trzeci argument to kontakt z Forbesem oraz wyjaśnienie wątpliwości pochodzących z artykułu. Ostatni komunikat przesłany przez Xiaomi ma zapewniać o bezpieczeństwie oraz legalnych procederach związanych z wykorzystaniem informacji.

Dokładna treść komunikatu Xiaomi:

"Chcielibyśmy podziękować analitykom. Jesteśmy wdzięczni za ich zaangażowanie oraz konstruktywną dyskusję. Od 4 maja (01:30, czasu pekińskiego) dostępna jest aktualizacja przeglądarek Mi Browser, Mi Browser Pro oraz Mint Browser. Można ją pobrać z Google Play (Oznaczenia ostatnich wersji: Mi Browser/Mi Browser Pro (v12.1.4) i Mint Browser (v3.4.3).

Aktualizacja oprogramowania wprowadza m.in. opcję włączenia/wyłączenia gromadzenia jakichkolwiek danych w trybie incognito w przeglądarce. 

Uważamy, że ta funkcjonalność, w połączeniu z naszym podejściem do utrzymywania agregowanych danych w nieidentyfikowalnej formie, spełnia wszelkie wymogi prawne i pokazuje zaangażowanie naszej firmy w ochronę prywatności użytkowników.

Jak zawsze Xiaomi zaprasza użytkowników do udziału w rozwoju swoich produktów. Od początku istnienia firmy głos użytkowników stanowił bardzo ważny jej element i pozwalał jej rozwijać się".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Xiaomi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy