Intel potwierdza wejście na rynek kart graficznych w 2020 roku

Intel w końcu oficjalnie potwierdził coś, o czym spekulowało się od wielu miesięcy i zapowiedział, że w 2020 wejdzie na rynek dedykowanych kart graficznych.

Oznaczać to będzie zakończenie duopolu AMD i Nvidii w segmencie kart graficznych, a większy wybór może przynieść konsumentom jedynie korzyści. Tym bardziej, że Zieloni zdecydowanie zdominowali ten rynek, sprzedając ponad dwa razy więcej modeli dla graczy niż jego główny konkurent. Pojawienie się trzeciego gracza, i to tak dużego jak Intel, może uzdrowić konkurencyjność w tej branży, ale musimy uzbroić się jeszcze w nieco cierpliwości. Niebiescy potwierdzili bowiem, że ich pierwsze samodzielne GPU zadebiutuje dopiero w 2020 roku.

Reklama

Poza tym, jak na razie nie poznaliśmy żadnych szczegółów w tym temacie, choć przecieki zdają się ujawniać nazwy kodowe nadchodzących kart (Arctic Sound i Jupiter Sound). Jedna przeznaczona ma być do strumieniowania wideo w centrach danych, a druga stanowić ma gamingowy produkt. Nie są to jednak potwierdzone informacje, a nie wiemy też nic na temat architektury, procesu technologicznego ani spodziewanej wydajności.

Warto też wspomnieć, że Intel od jakiegoś czasu skutecznie podbiera pracowników AMD odpowiedzialnych za GPU i pod koniec ubiegłego roku do giganta z Santa Clara przeszedł choćby Raja Koduri, czyli były szef działu graficznego Czerwonych.

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama