Jaki monitor wybrać?

Nieodłączną częścią zestawu komputerowego jest monitor. Dostępnych jest tak wiele różnych modeli, że wybór jednego konkretnego jest naprawdę bardzo trudny i skomplikowany. Pod uwagę należy wziąć mnóstwo czynników, a od nich zależy komfort użytkowania sprzętu. Jaki monitor kupić i na co zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę w przypadku monitorów?

Aby wybrać monitor, który naprawdę spełni Twoje oczekiwania, musisz wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim, pamiętaj, że istnieje ścisły związek między częstotliwością odświeżania monitora, a komfortem z jego użytkowania. Dawniej monitory miały tak niską częstotliwość odświeżania, że na ekranie widać było wyraźne miganie obrazu. Im wyższa jest częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz uzyskujemy. Nie bez znaczenia jest oczywiście także rozdzielczość monitora i przekątna ekranu. W zależności od tego, do czego monitor ma służyć, możesz wybrać duży i szeroki monitor o doskonałym odwzorowaniu kolorów, możesz również przejrzeć monitory gamingowe. Zakrzywiony monitor sprawdzi się np. do seansów filmowych, a do codziennych zastosowań biurowych i domowych w zupełności wystarczy uniwersalny monitor o prostych parametrach. Wszystko zależy od tego, do jakich celów monitor będzie używany.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje monitorów. Niektóre modele posiadają wbudowane głośniki, inne działają dotykowo. Ciekawą funkcją dodatkową jest funkcja 3D pozwalająca na oglądanie filmów w tej technologii, oczywiście, o ile w taki sposób zostały stworzone.

Każdy monitor posiada jakieś wejścia. Standardem jest wejście HDMI, warto jednak rozejrzeć się za monitorem posiadającym złącze HDMI-MHL. Umożliwia ono podpinanie do monitora smartfonu czy tabletu. Monitory posiadają zwykle dwa złącza HDMI, mogą jednak także posiadać dwa złącza DisplayPort, umożliwiające podłączenie jednego monitora do dwóch komputerów. Zdecydowana większość nowoczesnych monitorów posiada również złącza USB o szerokim zastosowaniu. 

Jaki monitor wybrać do oglądania filmów?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki monitor wybrać do oglądania filmów, poznaj modele monitorów o zakrzywionej matrycy. Dzięki swojemu zakrzywieniu, obraz wydaje się głęboki, a widz czuje się, jakby był w samym centrum akcji. Idealne proporcje ekranu zapewniają niezapomniane doznania, a w połączeniu z dobrym dźwiękiem uzyskujesz prawdziwe kino we własnym domu. Najbardziej polecane monitory do oglądania filmów to te o proporcjach 21:9. Są to proporcje kinowe, większość wyświetlanych w tych proporcjach filmów nie ma czarnych pasków na dole i górze ekranu, oglądanie jest więc wygodne i komfortowe. W przypadku monitorów do oglądania filmów polecane są szczególnie modele o szerokich kątach widzenia. 

Co dają szerokie kąty widzenia?

Szerokie kąty widzenia monitora pozwalają na odbieranie pełnego, niezniekształconego obrazu z każdego kąta pokoju. Sprawdza się to np. w przypadku oglądania filmów całą rodziną, ale także podczas pracy, gdy przyjmujemy różne pozycje. Taki monitor sprawdzi się również w pracy biurowej.

Jaki monitor dla graczy?

Jeżeli uwielbiasz komputerowe rozgrywki, z pewnością doskonale wiesz, jak ważny jest komfortowy monitor. Decydując się na konkretny model, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, ogromne znaczenie ma szybkość poniżej 4ms. Daje ona ogromną przewagę w rozgrywkach internetowych. Ponadto, wybieraj modele o wysokiej częstotliwości odświeżania matrycy i z technologią synchronizacji obrazu. Warto wybierać monitory, które posiadają specjalny tryb dla graczy, pozwalający na dostosowanie wszystkich parametrów za pomocą jednego tylko przycisku. Najbardziej odpowiednia rozdzielczość to minimum 1920x1080 px.

Jaki monitor do pracy?

Tutaj znowu- zależne jest to od rodzaju wykonywanej pracy. Największe wymagania wobec monitorów mają graficy czy fotograficy, którzy pracują kolorem. Oni potrzebują monitora, który będzie idealnie odzwierciedlał kolory, nie będzie ich przekłamywał. W przypadku takich zawodów o wiele ważniejsza od szybkości odświeżania obrazu jest właśnie wierność w oddawaniu kolorów. Jeżeli natomiast szukasz monitora do pracy biurowej, najlepiej sprawdzi się taki o proporcjach ekranu 16:10. Nie są potrzebne żadne dodatkowe funkcje ani wyjątkowa szybkość, warto jednak zwrócić uwagę na niezawodność. Monitor do pracy biurowej musi być po prostu wygodny w użytkowaniu nawet przez kilkanaście godzin dziennie, nie może więc męczyć oczu. Dostępne są monitory, które posiadają specjalną ochronę dla oczu czy filtry światła niebieskiego, szkodliwego dla naszego wzroku.

Jaki monitor kupić?

Na to pytanie trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, gdyż jest ona zależna od tego, w jaki sposób masz zamiar użytkować monitor. W ostatecznej decyzji może pomóc ranking monitorów, zbierający w jednym miejscu najbardziej polecane modele do różnych zastosowań. Tylko dokładne sprawdzenie specyfikacji technicznej da możliwość wybrania takiego monitora, który spełni wszystkie oczekiwania i zapewni wygodne i komfortowe użytkowanie nawet przez wiele godzin każdego dnia.


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy