Reklama

Microsoft zapowiada, że chce zmienić znany od lat układ klawiszy na klawiaturze

Wygląda na to, że za jakiś czas mogą nas czekać pewne zmiany w zakresie używanych klawiatur, bo gigant z Redmond poważnie rozważa usunięcie jednego z klawiszy, a mówiąc precyzyjniej zamianę na inny.

Bo choć może się wydawać, że to producenci laptopów czy urządzeń wskazujących do komputerów decydują o układzie klawiszy na swoich sprzętach, to nie do końca tak jest i np. Microsoft ma tu dużo do powiedzenia. Wystarczy spojrzeć tu na obecne w naszych klawiaturach od 25 lat przyciski Windows, które zostały wprowadzone wraz z klawiaturą Microsoft Natural w 1994 roku.

Większość producentów klawiatur zaadaptowała ten 104/105-przyciskowy układ zawierający dwa przyciski Windows i dodatkowy Menu, bo… inaczej urządzenie nie dostałoby certyfikatu pracy z systemem operacyjnym Windows. Teraz zaś, po wielu latach od ustanowienia tego standardu, Microsoft ma nowy pomysł, a mianowicie przycisk dedykowany pakietowi Office. Nie da się ukryć, że użytkownicy mogą przywitać go z otwartymi ramionami, bo większość z nas zdecydowanie częściej korzysta choćby z Worda niż przycisku Windows.

Reklama

A nowe rozwiązanie nie miałoby się ograniczać do jednej tylko funkcji i mówi się też o skrótach z wykorzystaniem dedykowanego klawisza, tj. jego przytrzymanie i naciśnięcie O, T, W, X, P, D, N, Y i L miałoby dawać szybki dostęp do takich programów jak Outlook, Teams, Word, Excel, Powerpoint itd., a co więcej Microsoft rozważać ma też skróty do szybkiego dzielenia się dokumentami i innymi plikami. Skąd to wszystko wiemy? Z ankiety przeprowadzonej wśród osób, które miały już okazję przetestować nowy układ klawiszy.

Dane te udało się uzyskać niezastąpionemu w kwestii przecieków użytkownikowi Twittera ukrywającemu się za pseudonimem WalkingCat. Ten informuje też, że gigant z Redmond chciałby, żeby przycisk Office zastąpił prawy Windows albo przycisk menu, bo podobno z tych dwóch użytkownicy korzystają najrzadziej. Skoro Microsoft pyta swoich testerów o to, czy taki układ klawiatury w laptopie będzie odpowiedni, to my pytamy Was - co o tym sądzicie? Czekamy też na oficjalne stanowisko Microsoftu, który został wprost zapytany o najnowsze doniesienia.

Źródło: GeekWeek.pl/theverge

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy