Top500 i najnowszy ranking superkomputerów. Jest 4 polskich reprezentantów i debiut ARM

Właśnie doczekaliśmy się najnowszego wydania rankingu najwydajniejszych superkomputerów na świecie, który organizacja aktualizuje dwa razy w roku.

Top500 i najnowszy ranking superkomputerów. Jest 4 polskich reprezentantów i debiut ARM
Top500 i najnowszy ranking superkomputerów. Jest 4 polskich reprezentantów i debiut ARMGeekweek - import

Po pierwsze, nie ma żadnych zmian na pozycji lidera, czyli pierwsze miejsce wciąż należy do amerykańskiego komputera Summit, który zbudowany został przez IBM z wykorzystaniem układów Power9 oraz akceleratorów NVIDIA Volta GV100. Co jednak ciekawe, ten poprawił swoje osiągi od czasu czerwcowego rankingu i teraz zamiast 122 PFLOPsów oferuje już  ponad 143.

Podium uzupełniają kolejny superkomputer skonstruowany przez IBM, a mianowicie Sierra, który może się pochwalić wynikiem 94,6 PFLOPs (wzrost z 71 od ostatnich pomiarów) oraz chińskie Sunway TaihuLight, które notuje 93 PFLOPs. Co warto tu jeszcze zauważyć, to ogromna różnica między czołówką, a kolejnymi komputerami na liście, bo już w przypadku piątego miejsca mówimy o 21 PFLOPsach, więc urządzenia te od liderów dzieli po prostu przepaść.

Co równie ciekawe, aż 95% komputerów z rankingu Top500 zbudowano w oparciu o procesory Intela, więc dosłownie rodzynki wykorzystują rozwiązania AMD, IBM Power9, chińskich koncernów czy... architekturę ARM - tak, firma zaliczyła właśnie historyczny debiut na liście superkomputerów, a wszystko za sprawą konstrukcji HP Astra. Komputer oferuje wydajność na poziomie 1.5 PFLOPsa, co pozwoliło mu zająć satysfakcjonujące debiutanta 203. miejsce.

Oczywiście należy również pamiętać o naszych reprezentantach, bo w rankingu znalazły się 4 superkomputery z Polski, czyli:

- zajmujący 131. miejsce Prometheus (Cyfronet - AGH, Kraków) oferujący 1.67 PFLOPs,

- zajmujący 414. miejsce EAGLE (Poznań) oferujący 1 PFLOPs,

- zajmujący 419. miejsce Tryton (Gdańsk) oferujący 1 PFLOPs,

- zajmujący 478. miejsce Okeanos (Warszawa) oferujący 0.9 PFLOPs.

Źródło: GeekWeek.pl/top500/Fot. top500

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas