Ciekawostki o geografii
Geografia - termin ten stworzony został przez Eratostenesa z Cyreny dla opisania nauki chyba tak starej jak sam człowiek - służącej wszak do opisania naszej bezpośredniej okolicy - Ziemi. A dzięki temu w nauce tej można znaleźć sporo zabawnych czy zadziwiających ciekawostek. Oto one.
1. Kraj w kraju
Lesotho, Watykan i San Marino - co łączy te trzy kraje? Otóż są to jedyne państwa świata, które są całkowicie otoczone przez jedno, inne państwo - są to odpowiednio RPA oraz Włochy (a zatem Włochy są jedynym krajem na świecie, który samodzielnie otacza dwa inne).
2. Najkrótsza nazwa
A - taką nazwę noszą miejscowości znajdujące się zarówno w Szwecji jak i w Norwegii, a oznacza to po prostu w tych językach potok, strumyk. Ze względu na swoją oryginalną nazwę są one swego rodzaju atrakcją turystyczną, ale jest też pewien minus - turyści bowiem notorycznie kradną tabliczki z nazwą miejscowości.
3. Najdłuższa nazwa
Najdłuższa nazwa geograficzna wcale nie należy do miejscowości Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (zwana także w skrócie Llanfairpwllgwyngyll) w Walii, jak zapewne myślicie, ale do szczytu Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu w Nowej Zelandii. W tłumaczeniu z języka maoryskiego oznacza to:„miejsce, w którym Tamatea, człowiek o dużych kolanach, który zjeżdżał, wspinał się i połykał góry, zwany zjadaczem ziemi, grał na flecie dla swej ukochanej”.
4. Najprzyjemniejszy klimat
Buenos Aires, Los Angeles, Cape Town i Sydney - w tych miejscach mieszkać chciałby pewnie każdy, bo znajdują się one niemal w takiej samej odległości od równika i mają przez cały rok bardzo przyjemną, ciepłą pogodę.
5. Największe miasto
Największym miastem na świecie jest chińskie Hulunbuir, które znajduje się w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Tak naprawdę jest to cały region, który pod kątem administracyjnym zarządzany jak miasto i liczy on sobie ponad 250 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dla porównania, cała Polska ma powierzchnię nieco ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych.
6. Najzimniejsze zamieszkane miejsce
Najzimniejszym miejscem w jakim zamieszkują stale ludzie jest wioska Tomtor w republice Jakuckiej, na wschodzie Rosji. W 2004 roku zarejestrowano tam temperaturę -72.2 stopni Celsjusza, przez co tytuł został odebrany znajdującej się niedaleko wiosce Ojmiakon, gdzie w 1926 było -71.2 stopni.
7. Najgorętsze stale zamieszkane miejsce
Najgoręcej z kolei było w wiosce Dallol w Etiopii, gdzie w latach 1960-66 zarejestrwoano średnią roczną temperature wynoszącą 35 stopni Celsjusza. Od niemal dekady jest to miasto-widmo - nikt tam już nie mieszka.
8. Afryka
Choć ciężko w to uwierzyć, aż 2/3 Afryki znajduje się na półkuli północnej.
9. Teheran i Tokio
Gorący Teheran - stolica Iranu - i dużo chłodniejsze Tokio znajdują się niemal dokładnie na tej samej szerokości geograficznej.
10. Półkula północna
Aż 90% całej populacji świata żyje na półkuli północnej.
11. Najgłębsza jaskinia
Najgłębszą jaskinią świata jest znajdująca się na terenie Abchazji i Gruzji Jaskinia Krubera (zwana także Jaskinią Wronią), która ma głębokość ponad 2190 metrów i długośc ponad 16 kilometrów. Jest ona także jedyną jaskinią na świecie głębszą niż 2 kilometry.
12. Najgłębsza dziura
Z kolei najgłębsza dziura wykonana ręką człowieka liczy sobie 12 345 metrów Sachalin-I Odoptu OP-11 znajdujący się w Rosji. Drugi jest Al Shaheen Oil Well w Katarze o głębokości 12 289 metrów. Jak się pewnie domyślacie na taką głębokość człowieka zagnała chciwość - dokopaliśmy się tam w poszukiwaniu czarnego złota - ropy naftowej. Przez ponad dwie dekady najgłębszym otworem na Ziemi był SG-3 (Supergłęboki Odwiert Kolski o głębokości 12 262 metrów - ten odwiert był jednak wykonany w celach czysto naukowych.
13. Narodziny wulkanu
W lutym roku 1943 na polu kukurydzy w Meksyku pojawiła się szczelina, którą rolnicy próbowali zasypać ziemią i kamieniami. Na nic jednak zdały się ich wysiłki, bo dziura się powiększała, a potem zaczęła rosnąć w ciągu jednego roku osiągając 336 metrów. Wulkan Paricutin - bo taką dostał on nazwę - był aktywny do roku 1952 gdy zatrzymał się na poziomie 424 metrów powyżej poziomu pola, z którego wyrósł.
14. Japonia
Japonia skłąda się z ponad 3900 wysp.
15. Największa pustynia w Europie
A na koniec smaczek z Polski - największa pustynia w Europie to Pustynia Błędowska, która jest fenomenem, bo istnieje w klimacie umiarkowanym i wilgotnym.