Jak silny jest polski paszport? Są dane na 2025 rok

Henley & Partner opublikowało najnowszą wersję Henley Passport Index, czyli globalnego rankingu siły paszportów, opierającego się na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), który ocenia dokumenty z całego świata na podstawie swobody podróżowania, jaką dają swoim posiadaczom.

Paszport, z którego kraju daje najwięcej swobody podróżowania?
Paszport, z którego kraju daje najwięcej swobody podróżowania?123RF/PICSEL

Singapur ma najsilniejszy paszport na świecie

Poznaliśmy wyniki pierwszego tegorocznego globalnego rankingu siły paszportów Henley Passport Index. To jeden z kilku indeksów tworzonych przez firmy finansowe w celu uszeregowania globalnych paszportów - innym prestiżowym i aktualizowanym w czasie rzeczywistym przez cały rok jest np. Arton Capital Passport Index, który uwzględnia paszporty 193 krajów członkowskich ONZ i sześciu terytoriów (Tajwan, Makau, Hongkong, Kosowo, terytoria palestyńskie i Watykan).

Według najnowszych danych najsilniejszym paszportem może się pochwalić Singapur, którego obywatele mogą podróżować bez wizy do aż 195 z 227 destynacji dostępnych na całym świecie. Drugie miejsce zajmuje Japonia, oferując dostęp bez wizy do 193 destynacji - osiągnęła to, odzyskując możliwość podróżowania bezwizowego do sąsiednich Chin po raz pierwszy od czasu lockdownów związanych z pandemią Covid-19.

Najsilniejsze paszporty świata. Polska ze 188 krajami

Państwa członkowskie UE: Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, a także Finlandia i Korea Południowa, zajmują trzecie miejsce z dostępem bezwizowym do 192 destynacji. Na czwartym miejscu uplasowało się aż siedem państw UE, co podkreśla znaczenie strefy Schengen, która zapewnia swobodny przepływ ponad 425 mln obywateli unii.

Są to: Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia i Szwecja z dostępem bezwizowym do 191 destynacji. Na piątym miejscu znalazły się Belgia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria i Wielka Brytania, które umożliwiają podróżowanie bez wiz do 190 krajów. A co z Polską?

Nie da się ukryć, że nasz kraj zajmował już lepsze miejsca w rankingu Henley Passport Index, bo tym razem został umieszczony na pozycji numer 7, razem z Kanadą i Maltą, oferując nam bezwizowy dostęp do 188 destynacji.

Najsłabsze paszporty świata

Na drugim końcu rankingu, czyli na ostatnim 106. miejscu znajduje się Afganistan z dostępem bezwizowym do zaledwie 26 destynacji, czyli od ubiegłego roku stracił dwie kolejne. 105. i 104. miejsce zajmują Syria i Irak z odpowiednio dostępem do 27 i 31 destynacji. Oznacza to, że luka między wolnością podróżowania obywateli z czołówki i tymi z końca rankingu nigdy nie była większa.

Sama koncepcja obywatelstwa i loterii narodzin wymaga fundamentalnego przemyślenia, szczególnie gdy temperatury rosną, katastrofy naturalne stają się częstsze i bardziej dotkliwe, przesiedlając społeczności i czyniąc ich środowiska niezamieszkalnymi. Jednocześnie niestabilność polityczna i konflikty zbrojne w różnych regionach zmuszają niezliczone osoby do opuszczania swoich domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia
komentuje Christian H. Kaelin, przewodniczący Henley & Partners, w komunikacie prasowym.

Warto też dodać, że tylko 22 z 199 paszportów na świecie spadło w rankingu w ciągu ostatniej dekady, ale na czele tej listy znalazły się zaskakujące kraje. Na 1. miejscu pod względem największych spadków uplasowała się Wenezuela, a na 2. miejscu Stany Zjednoczone, które spadły z 2. na 9. pozycję.

Najpotężniejsze paszporty na rok 2025:

  1. Singapur (195 destynacji)
  2. Japonia (193)
  3. Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Korea Południowa (192)
  4. Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Szwecja, Norwegia (191)
  5. Belgia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria, Wielka Brytania (190)
  6. Grecja, Australia (189)
  7. Kanada, Polska, Malta (188)
  8. Węgry, Czechy (187)
  9. Estonia, Stany Zjednoczone (186)
  10. Litwa, Łotwa, Słowenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie (185)
interia© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas