Jak silny jest polski paszport? Są dane na 2025 rok
Henley & Partner opublikowało najnowszą wersję Henley Passport Index, czyli globalnego rankingu siły paszportów, opierającego się na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), który ocenia dokumenty z całego świata na podstawie swobody podróżowania, jaką dają swoim posiadaczom.
Singapur ma najsilniejszy paszport na świecie
Poznaliśmy wyniki pierwszego tegorocznego globalnego rankingu siły paszportów Henley Passport Index. To jeden z kilku indeksów tworzonych przez firmy finansowe w celu uszeregowania globalnych paszportów - innym prestiżowym i aktualizowanym w czasie rzeczywistym przez cały rok jest np. Arton Capital Passport Index, który uwzględnia paszporty 193 krajów członkowskich ONZ i sześciu terytoriów (Tajwan, Makau, Hongkong, Kosowo, terytoria palestyńskie i Watykan).
Według najnowszych danych najsilniejszym paszportem może się pochwalić Singapur, którego obywatele mogą podróżować bez wizy do aż 195 z 227 destynacji dostępnych na całym świecie. Drugie miejsce zajmuje Japonia, oferując dostęp bez wizy do 193 destynacji - osiągnęła to, odzyskując możliwość podróżowania bezwizowego do sąsiednich Chin po raz pierwszy od czasu lockdownów związanych z pandemią Covid-19.
Najsilniejsze paszporty świata. Polska ze 188 krajami
Państwa członkowskie UE: Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, a także Finlandia i Korea Południowa, zajmują trzecie miejsce z dostępem bezwizowym do 192 destynacji. Na czwartym miejscu uplasowało się aż siedem państw UE, co podkreśla znaczenie strefy Schengen, która zapewnia swobodny przepływ ponad 425 mln obywateli unii.
Są to: Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Norwegia i Szwecja z dostępem bezwizowym do 191 destynacji. Na piątym miejscu znalazły się Belgia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria i Wielka Brytania, które umożliwiają podróżowanie bez wiz do 190 krajów. A co z Polską?
Nie da się ukryć, że nasz kraj zajmował już lepsze miejsca w rankingu Henley Passport Index, bo tym razem został umieszczony na pozycji numer 7, razem z Kanadą i Maltą, oferując nam bezwizowy dostęp do 188 destynacji.
Najsłabsze paszporty świata
Na drugim końcu rankingu, czyli na ostatnim 106. miejscu znajduje się Afganistan z dostępem bezwizowym do zaledwie 26 destynacji, czyli od ubiegłego roku stracił dwie kolejne. 105. i 104. miejsce zajmują Syria i Irak z odpowiednio dostępem do 27 i 31 destynacji. Oznacza to, że luka między wolnością podróżowania obywateli z czołówki i tymi z końca rankingu nigdy nie była większa.
Sama koncepcja obywatelstwa i loterii narodzin wymaga fundamentalnego przemyślenia, szczególnie gdy temperatury rosną, katastrofy naturalne stają się częstsze i bardziej dotkliwe, przesiedlając społeczności i czyniąc ich środowiska niezamieszkalnymi. Jednocześnie niestabilność polityczna i konflikty zbrojne w różnych regionach zmuszają niezliczone osoby do opuszczania swoich domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia
Warto też dodać, że tylko 22 z 199 paszportów na świecie spadło w rankingu w ciągu ostatniej dekady, ale na czele tej listy znalazły się zaskakujące kraje. Na 1. miejscu pod względem największych spadków uplasowała się Wenezuela, a na 2. miejscu Stany Zjednoczone, które spadły z 2. na 9. pozycję.
Najpotężniejsze paszporty na rok 2025:
- Singapur (195 destynacji)
- Japonia (193)
- Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Korea Południowa (192)
- Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Szwecja, Norwegia (191)
- Belgia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria, Wielka Brytania (190)
- Grecja, Australia (189)
- Kanada, Polska, Malta (188)
- Węgry, Czechy (187)
- Estonia, Stany Zjednoczone (186)
- Litwa, Łotwa, Słowenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie (185)