Każdy pasażer wsiada do samolotu z lewej strony. Wiesz dlaczego?

Wsiadanie do samolotu zawsze odbywa się z lewej strony, bez względu na to, jaki ruch obowiązuje w danym kraju. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dla pasażerów dostępna jest tylko lewa strona samolotu? Tę zagadkę można wyjaśnić, odwołując się do bezpieczeństwa podróżujących, jak i zasad sterburty i bakburty obowiązujących na statku.

W dużych samolotach pasażerskich wsiadanie odbywa się lewą stroną. Wyjątku nie stanowią nawet brytyjskie linie lotnicze, gdzie wsiadanie z prawej strony miałoby większy sens ze względu na panujący, lokalny ruch. 

Wsiadanie z lewej i prawej strony odbywa się jedynie w małych samolotach komercyjnych, które przewożą kilka osób. Tylko w nich drzwiczki samolotu są otwarte z obu stron. 

Dlaczego do samolotu wsiadamy z lewej strony?

Do samolotu wsiadamy z lewej strony ze względu na nasze bezpieczeństwo. Pilot  siedzi po lewej stronie samolotu i dzięki temu ma lepszy widok na wsiadających pasażerów i na kraniec skrzydła. 

Reklama

Po prawej stronie samolotu znajduje się wlew paliwa i odbywa tankowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu żadna z grup nie przeszkadza sobie. Pojawia się natomiast kolejne pytanie: dlaczego wlew paliwa jest po prawej stronie?

Samolot jest jak statek na morzu. Zasada sterburty i bakburty

Przed pojawieniem się samolotów, pasażerowie często podróżowali statkami, wsiadając właśnie z lewej strony. Zjawisko to było związane z konstrukcją pojazdu. 

Statek jest zbudowany zgodnie z zasadą sterburty znajdującą się po prawej stronie i bakburty występującej w lewej części. W sterburcie umieszczone zostało wiosło sterowe, do którego żeglarz stoi przodem, a tyłem do lewej burty. Aby nie uszkodzić wiosła, statek przybijał do brzegu lewą stroną, gdzie wysiadali pasażerowie. 

Konstruktorzy samolotów zdecydowali się zastosować zasadę sterburty i bakburty również w tych pojazdach, aby nie doszło do pomyłki. Dzięki temu pasażerowie od razu wiedzieli, z której strony wsiąść do samolotu, a obsługa techniczna miała wolną przestrzeń na prawej części. W związku z tym zamontowanie wlewów paliwa po prawej stronie było po prostu logiczne. 

Obecnie wsiadanie pasażerów do samolotu z lewej strony jest praktycznym rozwiązaniem dla załogi samolotu. Można zauważyć, że po prawej stronie w samolocie znajdują się wózki sprzątające i cateringowe. 

CZYTAJ TAKŻE:

Samolot armii USA rozpędzi się do 12 tysięcy km/h

Te hotele oferują najpiękniejsze widoki, jakie tylko możesz sobie wyobrazić

Tragiczne wakacje. Wyrzucili ich z samolotu, bo ważyli za dużo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot | statek | pasażerowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy