Mgła w samolocie? Wielu się jej boi, a to nie usterka

Wchodzisz do samolotu, zajmujesz miejsce, a krótko przed odlotem w kabinie widać dziwną mgłę. Usterka silnika? Awaria ważnych systemów? Wiele osób może się niepokoić, ale zupełnie bez powodu. Wbrew pozorom to zjawisko normalne i całkowicie bezpieczne.

Nietypowe zjawiska w samolotach

W samolocie może nas spotkać wiele nietypowych rzeczy. I nie chodzi tu wyłącznie o szalonych współpasażerów, bo tysiące metrów nad powierzchnią sporo procesów odbywa się w inny sposób, niż miałoby to miejsce w domowym zaciszu. Weźmy na przykład działanie toalety w samolocie - stojąca za tym technologia jest nieco inna, niż w przypadku naszych łazienek, z których korzystamy na co dzień.

Inne będą też pewne zjawiska, które mogą  u niektórych osób budzić skrajne emocje. Jednym z nich jest nietypowa mgła na pokładzie, którą da się czasami zobaczyć po procedurze boardingu. Czy to dym z silnika? Okazuje się, że nie, a wszystko jak najbardziej jest pod kontrolą.

Reklama

Mgła w samolocie? Nie ma problemu

Niedawno na TikToku pojawiło się nagranie przedstawiające wnętrze samolotu. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że na wideo widać było nietypową mgłę. Ta była dość gęsta, a atmosfera na pokładzie przypominała las deszczowy. Deszcz wewnątrz kabiny? Niekoniecznie, awaria zresztą też nie:

Materiał trafił do sporej liczby osób, bo został obejrzany ponad 13 milionów razy. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z takim zjawiskiem, inni przytaczali własne przykłady "mgły" na pokładzie samolotu. Co konkretnie jest powodem czegoś takiego?

Naturalne zjawisko, wilgoć i inne czynniki

Okazuje się, że pasażerowie nie mają zupełnie powodów do zmartwień. Zjawisko mgły w samolocie może wystąpić np. w ciepłe dni, gdy powietrze na zewnątrz jest bardzo wilgotne. Miesza się z suchym i raczej chłodnym powietrzem z klimatyzacji w samolocie, co prowadzi do kondensacji pary wodnej.

Warunki do kondensacji na pokładzie są idealne. Warto jednak pamiętać, że nie ma zupełnie powodów do zmartwień. To normalna sytuacja, która nie zagraża ani pasażerom, ani systemom działającym na pokładzie podczas lotu. Chociaż samym pasażerom nie ma się co dziwić - taki widok może zdezorientować.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samolot | lotnictwo | TikTok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy