Największy zamek w Polsce. Nie, to nie jest Wawel

Wakacyjny czas zachęca nie tylko do wypoczynku nad Bałtykiem czy w Tatrach. Szerokie pole do popisu mają miłośnicy historii. Mamy w naszym kraju mnóstwo zamków i pałaców, które przyciągają nie tylko okazałym wyglądem i rozmiarami, ale także intrygującymi historiami. Gdzie są najpiękniejsze i największe zamki w Polsce?

Zamek w Malborku to istny kolos. Największy w Polsce.
Zamek w Malborku to istny kolos. Największy w Polsce.123RF/PICSEL

Jakie zamki w Polsce są największe pod względem powierzchni?

W takim zestawieniu mówi się o trzech warowniach, które znacznie odbiegają od pozostałych budowli pod względem powierzchni. Warto podkreślić, że zamki (zwłaszcza te średniowieczne) stanowią zwykle cały kompleks budynków i zakamarków, które składają się na ostateczny rozmiar.

Do najbardziej okazałych należą:

Każdy z nich mieści się w innym regionie i otoczeniu, ale jednocześnie każdy robi wrażenie swoim majestatem. Poznaj je lepiej, zanim wyruszysz na zwiedzanie!

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku to warownia o wielu tytułach - uważana jest za największy zamek w Polsce pod względem powierzchni budowli, a jednocześnie za największy średniowieczny zamek w Europie. W rzeczywistości jest to obiekt składający się z trzech części:

  • Zamku Niskiego,
  • Zamku Średniego,
  • Zamku Wysokiego.

Zamek położony jest bezpośrednio nad brzegiem rzeki Nogat, która wspólnie z nim tworzy urokliwą panoramę. Szacuje się, że budowlę wznoszono aż 30 lat (pierwsze zabudowania pojawiły się w drugiej połowie XIII wieku). Jej kubatura wynosi ok. 250 000 m3, a powierzchnia użytkowa 10 000 m2. Inicjatorem powstania zamku był Zakon Krzyżacki, któremu później warownia służyła za siedzibę.

Ten największy zamek w Polsce chyba każdy kojarzy z charakterystycznymi murami z czerwonej cegły, pasem baszt i wież obronnych. Wyróżniają go także koronkowe elementy architektoniczne, takie jak: krużganki, maswerki czy kolumienki, które przenoszą zwiedzających w odległe, średniowieczne czasy.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Choć tę twierdzę położoną w województwie świętokrzyskim nie każdy traktuje jak pełnoprawny zamek, nie można odmówić jej majestatu. Zamek w Ujeździe został wzniesiony z inicjatywy magnata Krzysztofa Ossolińskiego w latach 1627-1644 i do czasu powstania paryskiego Wersalu stanowił największą budowlę pałacową w Europie (70 000 m3).

Przez wiele lat pełnił funkcję siedziby rodu Ossolińskich. Dziś to potężne ruiny, które jednak wciąż wprawiają turystów w zachwyt.

Ruiny Zamku Krzyżtopór.Mateusz GrochockiEast News

Zamek Krzyżtopór powstał na planie włoskiego Palazzo in forteza, czyli pałacu o cechach obronnych. Idea takiej budowli narodziła się w renesansowych Włoszech i wielokrotnie była powielana w całej Europie - również w Polsce. Świętokrzyska twierdza powstała zatem na planie pięcioboku z narożnymi bastionami. A skąd wzięła się tak intrygująca nazwa? Warto pamiętać, że topór był symbolem rodu Ossolińskich, zaś krzyż stanowił odniesienie do wiary, która pełniła w życiu właścicieli istotną rolę.

Zamek Królewski na Wawelu

Dawna siedziba polskich władców w Krakowie to świadek historii, który dostępny jest niemal dla każdego turysty odwiedzającego stolicę Małopolski. Zamek Królewski wraz z Katedrą Wawelską i ogrodami stanowi urokliwy kompleks, który przyciąga zwiedzających nie tylko przykładami wspaniałej architektury gotyckiej, renesansowej czy barokowej. Sale wystawowe zamku kryją największe dzieła sztuki, a grobowce królów intrygują miłośników polskiej historii.

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najsłynniejszych zabytków europejskich i jeden z dwóch najważniejszych i największych zamków w Polsce. Imponuje nie tylko rozmachem, ale i lekkością dzięki arkadom na zamkowym dziedzińcu. Poszczególne elementy kompleksu zamkowego wznosili m.in. włoscy architekci i budowniczy sprowadzeniu do Polski przez króla Zygmunta Starego.

Zamek Królewski na Wawelu. Artur Barbarowski/East News East News

Dzięki architektowi i kamieniarzowi Bartolomeo Berrecciemu z Florencji zarówno kaplica, jak i arkadowe krużganki zamku do dziś stanowią wzór budowli renesansowych, naśladowany w pozostałej części kraju.

Pierwsze zabudowania na Wzgórzu Wawelskim pojawiły się już w XI wieku. W kolejnych zamek wielokrotnie przebudowywano i restaurowano, m.in. ze względu na kilka pożarów. Użytkowa powierzchnia zamku wynosi 7000 m2.

Jakie zamki w Polsce są największe pod względem powierzchni działki?

Zestawienie największych polskich zamków kształtuje się jeszcze inaczej, gdy pod uwagę weźmie się powierzchnię całkowitą działki, na której są położone budowle. W pierwszej trójce warowni znajdują się:

  • Zamek Książ w Wałbrzychu: ok. 228 000 m2,
  • Malbork: 143 591 m2,
  • Kliczków: 120 000 m2.

Zamek Książ

Zamek Książ to atrakcja turystyczna Dolnego Śląska, której nie można odmówić monumentalności i uroku. Sceneria roztaczająca się wokół zamku jest niemal bajkowa. To jedna z najpiękniejszych budowli w Polsce położona na wałbrzyskim wzgórzu, skąd góruje nad okolicą.

Budynek otaczają lasy, które wchodzą w skład powierzchni całej działki. Historia zamku wiąże się z dziejami dynastii Piastów Śląskich. Powstał pod koniec XIII wieku z inicjatywy Bolka I Surowego. Od samego początku warownia była uważana za "klucz do Śląska", pełniąc istotną rolę strategiczną.z

Zamek Książ.123RF/PICSEL

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków mieści się w samym sercu Borów Dolnośląskich, w powiecie bolesławieckim. Obecnie stanowi głównie centrum konferencyjno-wypoczynkowe, ale przyciąga także wielu turystów zainteresowanych architekturą i historią obiektu, która sięga XIII wieku. Pokaźnym rozmiarów fasada czy strzeliste wieże prezentują dwa style - neogotycki i neorenesansowy. Interesujący jest nie tylko sam Zamek Kliczków, ale i jego malownicza okolica.

Jedną z najciekawszych atrakcji warowni jest także znajdująca się przy nim stadnina koni oraz jedyny w Polsce cmentarz tych zwierząt.

Interesuje cię podróż śladami polskiej historii? Odwiedź największe zamki w Polsce i odkryj ich bogactwo!

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas