Warszawa już nie jest największym miastem w Polsce. Nowy lider
Warszawa już nie jest największym powierzchniowo miastem w Polsce. Nowym liderem został Gdańsk, do którego została przyłączona część wód Zatoki Gdańskiej. Jakie miasta w Polsce są największe pod względem powierzchni i liczba ludności?
Spis treści:
Jakie są największe miasta w Polsce? Liczba ludności
W Polsce jedynie trzy miasta mogą pochwalić się liczbą mieszkańców przekraczającą 670 tysięcy. W czołówce znajduje się:
- Warszawa - 1 milion 862,3 tysiące mieszkańców,
- Kraków - 802,8 tysięcy mieszkańców,
- Wrocław - 673,9 tysięcy mieszkańców.
Warszawa jako stolica kraju zajmuje pierwsze miejsce w rankingu największych miast pod względem liczby ludności. Nowe dane z drugiej połowy 2022 pokazują, że na terenie stolicy mieszka 1 milion i 862,3 tysięcy mieszkańców. Warto przy tym podkreślić, że statystyki nie obejmują osób, które przyjeżdżają wyłącznie studiować czy pracować w stolicy.
Uwzględniając te zmienne, można przyjąć, że w Warszawie może przebywać ponad 2 miliony osób.
Kraków to drugie co do największej liczby mieszkańców miasto w Polsce, które dawniej również było jej stolicą. Zgodnie ze statystykami Narodowego Spisu Powszechnego aglomeracja ma aż 802,8 tysięcy mieszkańców. Warto jednak zaznaczyć, że liczba ta może być znacznie wyższa. Głównie ze względu na dużą liczbę uczelni, które przyciągają do Krakowa studentów. Miasto odwiedzane jest również przez rzesze turystów, których przyciąga wiele atrakcji.
Trzecim miastem w Polsce jest Wrocław - liczy sobie ponad 673,9 tysięcy mieszkańców. Warto również zaznaczyć, że jeszcze do niedawna na tej pozycji znajdowała się Łódź, która obecnie znalazła się na czwartej pozycji. Świadczy to o tym, że Wrocław staje się coraz ciekawszym miejscem do życia.
Jakie są największe miasta w Polsce? Powierzchnia
W ostatnich dniach nastąpiły przetasowania w rankingu największych miast w Polsce pod względem powierzchni.
Do tej pory na pierwszym miejscu plasowała się Warszawa o powierzchni 517 km kw. Polska jednak się powiększyła o dużą część Morza Bałtyckiego, a właściwie Zatoki Gdańskiej. Wszystko za sprawą ustalenia zewnętrznej granicy morza terytorialnego. Wody do nowej granicy przejęły samorządy.
To z kolei oznacza, że Gdańsk stał się właśnie największym miastem w Polsce, a jego powierzchnia wynosi obecnie 683 km kw. Za nim jest wspomniana Warszawa, a na trzecim miejscu Gdynia - 391 km kw.Z podium wyrzucony został Kraków z powierzchnią 327 km kw. Na piątym miejscu jest Szczecin, który zajmuje powierzchnię 301 km kw.