Najwyżej położony bankomat na świecie. Prawie 5000 metrów n.p.m.

Karakorum słynie głównie z wyjątkowo wysokich szczytów, wśród których znajdują się cztery ośmiotysięczniki. Mniej znanym faktem dotyczącym tego łańcucha górskiego jest to, że znajdziemy na nim najwyżej położony bankomat na świecie. Postawiono go na przełęczy Khunjerab 4693 metry n.p.m.

W dzisiejszych czasach bankomaty możemy spotkać niemal na każdej ulicy. Do nad wyraz częstego widoku tych urządzeń zdążyliśmy się już dawno przyzwyczaić, jednak spotkanie jednego z nich w górach Karakorum na przełęczy znajdującej się niemal 5000 metrów n.p.m. może lekko szokować.

Najwyżej położony bankomat na świecie

Mowa o przełęczy Khunjerab znajdującej się na granicy pakistańsko-chińskiej. Po jej pakistańskiej stronie, na wysokości 4693 metrów n.p.m. ulokowano najwyżej położony bankomat na świecie.

Ktoś mógłby zapytać, po co komu takie urządzenie w takim miejscu. Otóż ma on służyć niewielkiej liczbie mieszkańców zamieszkujących okolice oraz pracownikom przejścia granicznego.

Reklama

Oczywiście bankomat stał się również atrakcją turystyczną, dzięki której na przełęcz przybywa każdego roku wielu podróżników. Specjalnie korzystają oni z urządzenia, aby móc pochwalić się rekordowo wysoką transakcją.

Bankomatem zarządza NBP, czyli Narodowy Bank Pakistanu. Jego najbliższy oddział znajduje się w wiosce Sost umiejscowionej 87 kilometrów dalej. Kierownik tamtejszej placówki regularnie odbywa podróże tam i z powrotem, aby uzupełniać zapas gotówki.

Pomimo nietypowego położenia z urządzenie korzysta całkiem sporo osób. W ciągu miesiąca ludzie wypłacają na przełęczy Khunjerab łącznie około 10 milionó rupii, czyli w przeliczeniu nieco ponad pół miliona złotych.

Zdarza się, że z powodu ekstremalnie silnych wiatrów oraz niskiej temperatury bankomat jest tymczasowo zamykany. Wówczas konta wszystkich klientów zostają zamrożone. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bankomat | Pakistan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy