Nowa atrakcja nad Bałtykiem. Stanie w "polskim Dubaju"

W położonym nad Bałtykiem Jarosławcu kilka lat temu stworzono szeroką sztuczną plażę, dzięki której miejscowość stała się bardziej rozpoznawalna wśród turystów. Teraz na szczycie klifu powstanie kolejna atrakcja – platforma widokowa. Będzie z nią także zintegrowane dogodne zejście schodami i systemem pochylni.

Jarosławiec to niewielka wieś nad Bałtykiem, która kilka lat temu zyskała sławę dzięki inwestycji za 170 milionów złotych. W 2016 roku rozpoczęto tworzenie szerokiej, sztucznej plaży, którą ukończono po dwóch latach. Mylić się jednak może ten, kto sądzi, że to nasyp wykonany specjalnie pod turystów. Głównym celem była ochrona pobliskich klifów, które groziły zawaleniem.

Efektem ubocznym był wzrost popularności wioski, która oprócz większej ilości miejsca do wypoczynku nad dość ciepłymi w tym miejscu wodami Bałtyku (woda osiąga temperaturę nawet 22 st. C) oferuje wiele innych atrakcji. Więcej o nich możecie przeczytać tutaj.

Reklama

Jednak występujące w Jarosławcu wybrzeże wysokie, choć niezwykle urokliwe, ma pewne minusy. Jednym z nich jest nieporęczny dostęp na plażę, zwłaszcza gdy do dyspozycji mamy schody. Wówczas osoby niepełnosprawne, czy część seniorów może mieć trudności z zejściem.

Nowe zejście na plażę i platforma widokowa w Jarosławcu

Gmina Postomino wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) Oddział Koszalin ogłosiły konkurs na projekt platformy widokowej z zejściem na "Plażę Dubaj". I miejsce wraz z zaproszeniem do negocjacji nad realizacją projektu zdobyli gdańscy architekci z biura RESTUDIO Jacaszek Architekci.

- Pierwszą nagrodę przyznano za wrażliwe wpisanie architektury w krajobraz. W propozycji autorów wejście na plażę w rejonie ulicy nadmorskiej jest integralną częścią przestrzeni publicznej miejscowości. Wielofunkcyjny plac wejściowy powiązany z tarasem widokowym i zejściem na plażę może stać się jej nową atrakcją - napisano w uzasadnieniu przyznania głównej nagrody.

Zaprojektowane zejście ma formę pochylni zintegrowanych ze schodami i platformami widokowymi, dzięki czemu miejsce jest w zasadzie dostępne dla wszystkich wypoczywających także dla osób niepełnosprawnych, osób starszych, małych dzieci czy rodziców z wózkami.

- Górny taras widokowy zaprojektowany jest w poziomie ul. Nadmorskiej, dzięki czemu nie przesłania atrakcyjnych widoków na morze od strony głównego ciągu pieszo-jezdnego. Od strony zejścia na plażę oraz samej plaży obiekt sprawia wrażenie unoszenia się nad terenem. - opisują architekci.

Łącznie przyznano trzy nagrody oraz trzy równorzędne wyróżnienia. Wszystkie prace koncepcyjne dostępne są na stronie SARP. Wśród nich są zarówno prace, które proponują stworzenie obiektu, który będzie dominantą w krajobrazie, jak również starają się delikatnie wpisać w otoczenie.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Morze Bałtyckie | Dubaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy