Nowe atrakcje w Polsce. Co zwiedzić w województwie dolnośląskim?

Wybierasz się na urlop w południowo-zachodni region Polski? Przygotowaliśmy kilka nowych dolnośląskich atrakcji, które warto wpisać na swoją listę. Zobacz, co nowego przygotowano dla turystów.

Rynek Starego Miasta We Wroclawiu (zdj. ilustracyjne)
Rynek Starego Miasta We Wroclawiu (zdj. ilustracyjne)Hrs Poland/CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)Wikimedia Commons

Co zwiedzić w województwie dolnośląskim?

Województwo dolnośląskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce. Wrocław ze swoim ZOO i zachwycającą zabytkową architekturą, Sudety z niezliczonymi atrakcjami, to prawdopodobnie pierwsze, o czym pomyślimy, planując wyjazd w tę część Polski.

Wiele miast, gmin cały czas rozwija swoją ofertę, pojawiają się nowe atrakcje, dotychczasowe są modernizowane. Zobacz, jakie nowe atrakcje zobaczymy na Dolnym Śląsku.

Co zwiedzić we Wrocławiu: Pawilon dla rzadkich zwierząt

Jeśli przez dłuższy czas nie odwiedzaliście wrocławskiego ogrodu zoologicznego, będziecie mogli zobaczyć kolejne fascynujące zwierzęta. W nowym pawilonie można podziwiać jedyne w swoim rodzaju dzioborożce karbodziobe. Jak informuje ZOO, "woliera zlokalizowana jest w starej części ogrodu, w narożniku od strony kanału Odry i ul. Wajdy (za Ptaszarnią). Ptaki mają do dyspozycji przestronny ogrzewany wybieg i kilkukrotnie od niego większą wolierę zewnętrzną". 

Co zwiedzić w Bystrzycy Kłodzkiej: Podziemna trasa w dawnym browarze

Pod koniec 2023 w Bystrzycy Kłodzkiej otwarto Podziemną Trasę Turystyczną, która obejmuje pomieszczenia dawnego XIX-wiecznego browaru i miejskiego więzienia, w którym zachowały się napisy z 1881 roku, co świadczy o tym, że wówczas byli już tam więźniowie. Browar i więzienie pierwotnie funkcjonowały osobno, ale w wyniku adaptacji połączono je klatką schodową.

Co zwiedzić w Głogowie: Miejskie fortyfikacje

Podczas budowy parkingu w 2017 natrafiono na zabytkowe fragmenty murów. To pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich. Odsłonięta poterna, czyli podziemne przejście, które służyło do komunikacji pomiędzy twierdzą a fosą, została wybudowana w połowie XVIII wieku. Zasypano ją na początku XX wieku.

Co zwiedzić w Jeleniej Górze: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego Pałac Sobieszów

Kochasz wędrówki po Karkonoszach? Zanim wybierzesz się w góry, odwiedź nowe centrum edukacyjne mieszczące się w pałacu Schaffgotschów w Jeleniej Górze. Poczujesz tam drgania towarzyszące powstawaniu gór, poczujesz niepokój, który towarzyszy zapadnięciu zmroku na szlaku, poznasz górskie strumienie i dowiesz się, gdzie nocą kryją się karkonoskie zwierzęta.

Co zwiedzić w Lądku-Zdroju: Nowa platforma widokowa

Trzeba przyznać, że widok na piękny krajobraz niesamowicie relaksuje, ale pozwala również dokładniej poznać okolice, które zwiedzamy. Nic dziwnego, że nowe wieże i platformy widokowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Jedną z nowszych jest platforma widokowa na górze Trojak w Lądku-Zdroju w Kotlinie Kłodzkiej. Być może sama platforma zbyt urodziwa nie jest, za to widoki z niej rzeczywiście zachwycają.

Co zwiedzić w Złotym Stoku: hologram alchemika i figury gwarków

Kopalnia w Złotym Stoku jest jedną z bardziej znanych tego typu atrakcji w Polsce. Znana jest nie tylko z wydobywania cennego kruszcu, ale także obecności w wodzie trującego arszeniku. Teraz o miejscowych złożach turystom opowie hologram kopalnianego alchemika. A jeśli masz dzieci, warto zabrać je później na spacer, aby odszukały figury gwarków - dawnych górników, które po dotknięciu ruszają się tak, jakby pracowały w kopalni.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas