Reklama

Wybrano najcenniejszy paszport świata. Polska w czołówce rankingu

Polacy mogą czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko 200 krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzenia ogromnej ilości państw. Przodujemy w tej kwestii w najnowszym rankingu.

Polacy mogą czuć się wyróżnieni spośród obywateli blisko 200 krajów świata. Polski paszport jest kluczem do zwiedzenia ogromnej ilości państw. Przodujemy w tej kwestii w najnowszym rankingu.
Polska zajęła wysokie, 10. miejsce w rankingu Henley Passport Index /123RF/PICSEL

Ranking Henley Passport Index ma na celu wykazanie, obywatele których krajów na świecie mogą cieszyć się największą swobodą w podróżowaniu. Oznacza to, że pokazując swój paszport, otwierają się przed nimi drzwi do najbardziej odległych krain na Ziemi, o zwiedzaniu których większość ludzkości może tylko pomarzyć.

Badanie bazuje na wiarygodnych danych dostarczonych przez Międzynarodowy Urząd Transportu Lotniczego. W tym roku w rankingu wzięło udział 199 paszportów i 227 docelowych miejsc podróży. Można śmiało rzec, że nie ma bardziej szczegółowego i obrazowego badania w tej kwestii.

Reklama

Japoński paszport otwiera drzwi do większości krajów

Okazuje się, że najpotężniejszy paszport jest dostępny dla obywateli Japonii. W dowolnej chwili mogą oni wybrać się bez wiz i żadnych problemów do 193 krajów świata. Kraj Kwitnącej Wiśni pod tym względem przoduje już piąty rok z rzędu.

Polacy nie mogą narzekać. Polski paszport otwiera również ogromną ilość drzwi. Otóż nasz kraj, wraz z Słowacją i Litwą, znalazł się na wysokiej, 10. pozycji w prestiżowym rankingu Henley Passport Index. Obywatele Polski mogą swobodnie podróżować bez wiz do aż 182 krajów świata na 199 biorących udział w rankingu.

Polski paszport prawie tak potężny jak amerykański

Co ciekawe, zaraz za Japonią, 2. miejsce w rankingu zajął Singapur i Korea Południowa. Obywatele tych szybko rozwijających się krajów mogą liczyć na zwiedzanie 192 państw na całej kuli ziemskiej. Tymczasem na 3. pozycji pojawiły się Niemcy i Hiszpania, których paszporty zapewniają swobodny wjazd do 190 państw.

Dużym zaskoczeniem może być fakt, że paszport pokazany przez obywateli Stanów Zjednoczonych wcale nie otwiera drzwi do wszystkich krajów świata. Najpotężniejsze mocarstwo uplasowało się na 7. pozycji wraz z Norwegią, Belgią i Nową Zelandią. Obywatele mogą liczyć na swobodny wjazd do 186 krajów, czyli tylko o cztery kraje więcej od Polski.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy