Z nowej wieży widokowej można podziwiać Tatry. To tylko jedna z jej zalet
Wieże widokowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Sporo takich obiektów powstaje w Polsce, ale i np. u naszych sąsiadów. Nowa wieża blisko granicy z Polską zapewni odwiedzającym zapierające dech w piersiach widoki na Tatry, a dobudowany do niej schron pozwoli na chwilę odpoczynku i podładowanie telefonu.
Wieże widokowe stanowią ogromną atrakcję, przyciągając rzesze turystów - także w miejsca, które dotychczas nie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem.
Choć wieże widokowe mają swoje wady, ich rola w turystyce i dostarczaniu wyjątkowych doświadczeń jest nieoceniona - stąd nie dziwi fakt, że w ostatnich latach pojawia się ich coraz więcej i więcej - nie tylko w Polsce, ale i w różnych innych zakątkach świata, między innymi u naszych sąsiadów.
Nowa wieża z widokiem na Tatry
Przykładem jest Słowacja. Jest tam wiele obiektów umożliwiających podziwianie zróżnicowanych widoków z innej perspektywy - np. Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka, wieża widokowa przy Kráľovej studni czy wieża widokowa Dukla. Od jakiegoś czasu powstaje też nowa wieża widokowa. Obiekt mieści się na szczycie wzgórza Javorina (1225 m n.p.m.) w Górach Lewockich (Levočské vrchy). Javorina zamyka zestawienie 10 najwyższych szczytów tego pasma górskiego.
Ze względu na bliskość polskiej granicy Góry Lewockie mogą być atrakcyjne także dla turystów z Polski - a nowy obiekt może wpłynąć na zwiększenie zainteresowania regionem. W dodatku powstająca wieża umożliwia podziwianie Tatr. To jednak nie wszystko. Wieża będzie stanowić jednocześnie miejsce, gdzie da się odpocząć i podładować telefon.
Wieża widokowa. Javorina (Marčulina) na Słowacji
Wieża Javorina - Marčulina, choć wciąż w budowie, jest już udostępniona turystom. Można z niej podziwiać Tatry, Magurę Spiską, Beskidy i Branisko, widać też oczywiście okoliczne wzniesienia. Do ukończenia pozostała jeszcze zadaszona kondygnacja. Wieża ostatecznie będzie miała 35 metrów. Ponadto obiekt zostanie wyposażony w pewien wyróżnik, który nie jest często spotykany w takich miejscach - dobudowywany jest do niego schron turystyczny.
Na terenie schronu, który ma kształt pięciokątnego pokoju, dostępne będą ławki, stoły i rozkładane łóżka. Oprócz tego odwiedzający będą mogli naładować swoje telefony komórkowe - wszystko dzięki wyposażeniu obiektu w panele fotowoltaiczne. Zagospodarowane ma zostać także otoczenie wieży.
Schron będzie gotowy na wiosnę 2025 roku, a całość założenia ma być ostatecznie sfinalizowana w sezonie letnim - po zakończeniu wszystkich prac wieża widokowa będzie miała 6 pięter.
Słowackie szczyty, wieża widokowa i ławka miłości. Jak tam dotrzeć?
Powstanie wieży widokowej w tym miejscu jest tym bardziej interesujące, że przez lata teren ten był niedostępny - znajdował się tu bowiem poligon wojskowy. Teraz jednak okolica jest coraz bardziej adaptowana pod turystykę i prężnie się rozwija.
Javorina jest dostępna dla rowerzystów i turystów pieszych, na szczyt można się dostać na przykład z Lewockiej Doliny, trasy turystyczne są dobrze oznaczone. Wieża widokowa znajduje się również na szlaku łączącym różne ważne miejsca pielgrzymkowe. W bardzo bliskiej odległości od wieży znajduje się także niezwykle popularny punkt fotograficzny Lavička lásky - Ławka Miłości.
Budowa wież widokowych ma swoje wady i zalety
Mimo swoich niewątpliwych zalet, wieże widokowe wywołują również negatywne emocje. Stawianie wież w nowych miejscach często spotyka się z zarzutami, że zakłócają naturalne piękno otoczenia lub ingerują w środowisko. Niektórzy uważają także, że platformy mogą przyciągać zbyt wielu podróżników, co prowadzi do zwiększenia hałasu i zanieczyszczeń w dotychczas spokojnym terenie. Negatywne głosy pojawiały się m.in. podczas budowy wieży widokowej w Wałbrzychu - ostatecznie jednak obiekt okazał się strzałem w dziesiątkę pod kątem turystyki - cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Platformy i wieże często stają się właśnie sposobem na ożywienie regionu, który wcześniej nie był szczególnie popularny wśród turystów. Przykładem jest Boża Wola, gdzie powstała pierwsza w powiecie włoszczowskim i jedna z nielicznych w województwie świętokrzyskim wieża widokowa. Wiele osób decyduje się na podróż w te regiony, by wspiąć się na wieżę i podziwiać rozległe panoramy - w przypadku wspomnianego obiektu, widać np. wyjątkowy w skali europejskiej obszar - Góry Świętokrzyskie. Podobnie sprawa wygląda z budową wieży na Javorinie - mało uczęszczane szlaki mogą wkrótce stać się jednymi z najpopularniejszych w okolicy właśnie za sprawą nowego punktu widokowego.