Jak odpowietrzyć grzejnik? To zależy jaki. Mamy sposoby na wszystkie

Odpowietrzanie grzejników ma duże znaczenie w sezonie grzewczym. Jeśli tego nie zrobimy, mimo działającego centralnego ogrzewania w mieszkaniu będzie zimno. Zapowietrzone kaloryfery spowodują, że nie dostanie się do nich ciepła woda. Tym samym nie będą spełniać swojej funkcji. Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, jak aluminiowy, a jak łazienkowy? I jak wygląda odpowietrzanie grzejników w domu piętrowym? Podpowiadamy.

Odpowietrzanie grzejników zależy od ich rodzaju.
Odpowietrzanie grzejników zależy od ich rodzaju.123rf.com123RF/PICSEL

Zapowietrzony grzejnik jest bardzo łatwo zdiagnozować. Pierwszym sygnałem jest to, że nasz kaloryfer wydaje dziwne syki, szumy i bulgoty. Drugim - że jest na górze zimny, a na dole ciepły (powinno być raczej na odwrót). Może być też tak, że urządzenie w ogóle nie grzeje, a ciepła jest tylko rura doprowadzająca do niego wodę. Jeśli zaobserwujesz takie objawy w swoim grzejniku to znak, że pora go odpowietrzyć.

Jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny?

Wiele mieszkań w starym budownictwie jest wyposażonych w grzejniki żeliwne. Mają one to do siebie, że nie są zaopatrzone w odpowietrzacze. Nie znaczy to jednak, że nie można poradzić sobie z nimi samodzielnie. Aby odpowietrzyć grzejnik żeliwny, przygotuj miskę, szmatki i klucz nastawny numer 32. Teraz wszystko będzie już proste:

  • ustaw termostat na pozycję zerową;  
  • zlokalizuj zawór doprowadzający wodę do grzejnika - zazwyczaj jest on między termostatem a kaloryferem, na górnej rurze;  
  • podstaw miskę pod zawór; 
  • przekręć za pomocą klucza nastawnego zawór w lewo o pół obrotu, zawór powinien zacząć syczeć. Może lecieć z niego woda;  
  • kiedy zawór przestanie syczeć i będzie już z niego leciała sama woda, zakręć go mocno;  
  • ustaw termostat na pożądaną temperaturę. 

Podczas odpowietrzania grzejnika żeliwnego bez odpowietrzacza woda może pryskać w różne strony, niekoniecznie do miski. Właśnie po to jest szmatka, najlepiej od razu ścierać wodę.

Odpowietrzamy grzejnik aluminiowy

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego jest prostsze niż żeliwnego, bo młodsze urządzenie mają odpowietrzniki. Są one umiejscowione po przeciwnej stronie kaloryfera niż termostat. Łatwo je odkręcić śrubokrętem krzyżakowym lub dedykowanym do tego przez producenta narzędziem. Odpowietrzając grzejnik aluminiowy, postępuj w następujący sposób: 

  • przygotuj śrubokręt, miskę i szmatkę;  
  • ustaw termostat na pozycję zerową;  
  • podstaw miskę pod odpowietrzacz grzejnika; 
  • za pomocą śrubokrętu lub dedykowanego przez producenta narzędzia (kluczyka) odkręć śrubkę termostatu tak, aby wydostające się powietrze zaczęło syczeń;  
  • kiedy syk ustąpi, a z odpowietrzacza będzie leciała sama woda, zakręć mocno odpowietrzacz; 
  • włącz grzejnik odkręcając termostat na odpowiedni poziom. 

Po ustawieniu termostatu grzejnik aluminiowy w ciągu kilku chwil powinien zrobić się ciepły na całej powierzchni.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy (drabinkowy)?

Grzejnik łazienkowy nie bez powodu zwany jest drabinkowym. Ma formę drabinki po to, żeby można było na nim suszyć ręczniki lub odzież. W odpowietrzaniu grzejnika łazienkowego najważniejsze jest znalezienie jego odpowietrzacza. Zazwyczaj znajduje się on na górze, na końcu drabinki. Dlatego do jego odpowietrzenia przyda się stołek. Dalej należy postępować tak, jak z grzejnikiem aluminiowym. Czyli podstawić miskę, odkręcić odpowietrzacz, spuścić powietrze i zakręcić odpowietrzacz.

Odpowietrzanie grzejników w domu piętrowym

Odpowietrzanie grzejników w domu piętrowym wymaga działań kompleksowych. Chodzi o go, by odpowietrzyć całą instalację grzewczą, czyli wszystkie grzejniki, jakie znajdują się w domu. Przygotuj miskę, szmatkę i śrubokręt bądź klucz do odpowietrzników. Następnie postępuj według wskazówek:

  • odkręć maksymalnie termostaty wszystkich grzejników w całym domu i sprawdź, czy włączył się kocioł;  
  • pozwól wodzie krążyć w grzejnikach co najmniej przez kwadrans;  
  • wyłącz kocioł i pompę, poczekaj 10 minut, aby wszystko się ochłodziło;  
  • odpowietrzaj po kolei każdy grzejnik. Zacznij od tego, który jest najbliżej kotła i przechodź kolejno do ostatniego grzejnika na ostatnim piętrze;  
  • włącz kocioł;  
  • sprawdź ciśnienie wody w instalacji. Jego wskaźnik jest na kotle. Powinno ono wynosić między 09, 1,2 atmosfery. Wskaźnik powinien być w obszarze zielonym. Jeśli wskazuje poziom czerwony, uzupełnij wodę w kotle, aby wyrównać ciśnienie.  

Jeśli nie radzisz sobie z odpowietrzaniem grzejników w domu piętrowym, możesz skorzystać z pomocy fachowca. Lepiej zapłacić za serwis niż ryzykować zniszczeniem instalacji grzewczej w całym domu.

Czytaj też: 

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas