Jak prawidłowo wyczyścić pamięć telefonu?

​Czy wiesz, że sprzedając swojego starego smartfona z dużym prawdopodobieństwem udostępniasz nowemu właścicielowi także swoje prywatne dane? W większości przypadków ręczne usuwanie plików i przywracanie ustawień fabrycznych nie rozwiązuje tego problemu. Co zatem należy zrobić, aby uniknąć tego często popełnianego przez użytkowników błędu?

Typowy proces usunięcia wszystkich prywatnych plików z telefonu, połączony z przywróceniem ustawień fabrycznych, wcale nie gwarantuje, że tych danych nie będzie można odzyskać. Wbrew pozorom nie jest potrzebna pomoc specjalistów - do odczytania większości usuniętych poufnych plików oraz zapisanych loginów i haseł wystarczą proste, bezpłatne i przede wszystkim ogólnodostępne programy, których obsługa sprowadza się do kilku kliknięć.

Prywatne dane stanowią łakomy kąsek

Smartfony gromadzą w swojej pamięci wiele informacji dotyczących swoich właścicieli - są to przede wszystkim wiadomości e-mail, SMS-y, rejestry połączeń czy zdjęcia i filmy. Choć nie zdajemy sobie sprawy, prywatne informacje zawierają także aplikacje z przyznanym dostępem do serwisów społecznościowych, banku, serwisów streamingowych i usług chmurowych.

Jeżeli choć jedna z powyższych informacji trafi w niepowołane ręce, może to spowodować niemałe problemy - przy czym utrata dostępu do większości usług okazuje się być najmniejszym z nich. Wcale nie trudno wyobrazić sobie co się stanie, gdy cyberprzestępca dostanie do dyspozycji pełen dostęp do konta bankowego, poczty e-mail i np. zdjęcia dowodu osobistego.Ustawienia fabryczne to za mało 

Istnieje błędne przekonanie, że przywrócenie ustawień fabrycznych usuwa bezpowrotnie wszystkie zdjęcia, wiadomości, aplikacje oraz pozostałe dane. Okazuje się jednak, że podobnie jak w przypadku dysków komputerowych, zdecydowaną większość wykasowanych danych można w łatwy sposób odzyskać. Uniemożliwia to dopiero wielokrotne nadpisanie pamięci.

- Nowoczesne smartfony w pewnym stopniu przypominają komputery, dlatego samo przywrócenie ustawień fabrycznych oraz wykasowanie zawartości pamięci nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa" - powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair "Przed usunięciem dane warto zaszyfrować, a po przywróceniu ustawień fabrycznych dodatkowo nadpisać je losowymi plikami - dodaje w rozmowie z nami.

Reklama


Szyfrowanie danych - Android

Jeśli sprzedaż jest nieunikniona, warto upewnić się, że smartfon będzie "czysty". W urządzeniach z Androidem przed usunięciem danych należy ręcznie włączyć w ustawieniach prywatności opcję szyfrowania zawartości pamięci. Po przywróceniu ustawień fabrycznych w pamięci smartfona nie pozostanie nawet ślad po prywatnych plikach.

W przypadku Androida 5.0 lub wyżej wersji, trzeba wejść do zakładki Zabezpieczenia, a potem wybrać opcję szyfrowania telefonu.  Niestety, w przypadku smartfonów, które mają firmowe nakładki na oprogramowanie przygotowane przez producentów, opcja szyfrowania została umieszczona w innym miejscu, chociaż zazwyczaj kryje się pod ustawieniami mającymi nazwę: Zabezpieczenia lub Ustawienia Prywatności. Niektórzy producenci szyfrują dane bez dodatkowych ustawień, od razu po włączeniu telefonu  - przykładowo Huawei (nakładka EMUI). 


Szyfrowanie danych - iOS i Windows Phone

W przypadku urządzeń Apple sprawa jest o wiele prostsza - szyfrowanie danych jest w nich domyślnie włączone. Wbudowana w iPhone’y funkcja "Wymaż zawartość i ustawienia" oprócz plików usuwa także specjalny klucz, który jest potrzebny do odszyfrowania i odczytania zawartości pamięci urządzenia.

Często pomijany w poradnikach (choć nadal chętnie używany) Windows Phone nie posiada specjalnych mechanizmów ani ustawień szyfrowania. W przypadku smartfonów z tym systemem sprawdzi się metoda znana z komputerów, czyli wielokrotne nadpisywanie pamięci losowymi plikami. Uniemożliwia to całkowicie możliwość odzyskania właściwych danych.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfony | szyfrowanie danych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy