Jak przygotować telefon do sprzedaży?

Po zmianie smartfona na nowy pojawia się pytanie, co z nim zrobić. Niektórzy oddają stary sprzęt rodzinie czy znajomym, a jeszcze inni go wyrzucają, ale większość osób decyduje się poprzedni telefon po prostu sprzedać. Jak przygotować telefon do sprzedaży, abyśmy byli zadowoleni zarówno my, jak i kupujący? Tłumaczymy!

Jak przygotować telefon do sprzedaży? Najważniejsze kroki

W pierwszej kolejności warto doprowadzić telefon do porządku do względem wizualnym. Należy wyczyścić go ze wszystkich zabrudzeń, uważając przy tym, aby go nie zalać - jeśli suchą ściereczką nie da się wyczyścić zabrudzeń, należy stosować odpowiednie, bezpieczne dla smartfona preparaty.

Można też pomyśleć nad usunięciem z ekranu małych rys, jeśli się na nim znajdują, ale będzie wymagało to zakupu specjalnego zestawu polerskiego, co wiąże się z dodatkowym kosztem, więc, o ile nie podniesie to znacznie wartości smartfona, jest to strata czasu i pieniędzy.

Reklama

W przypadku, kiedy na ekranie znajduje się folia ochronna czy szkło i ma ono widoczne zarysowania oraz ogółem nie wygląda zbyt dobrze, a pod spodem ekran jest w świetnej kondycji, warto do sprzedaży (i zdjęć, które umieścimy w jej ofercie) to zabezpieczenie zdjąć, aby smartfon lepiej się prezentował.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować telefon do sprzedaży, następnie zrób kopię zapasową swoich danych. Istnieje wiele aplikacji, zarówno darmowych, jak i płatnych, które to umożliwiają. W zależności od swoich preferencji można wykonać kopię zapasową w chmurze lub zapisać dane offline, na przykład na laptopie czy komputerze osobistym.

W sytuacji, kiedy zakupiliśmy już nowy telefon i chcemy przenieść do niego wszystkie dane ze starego, jest to bardzo proste. Zazwyczaj podczas pierwszej konfiguracji nowy telefon zapyta nas, czy chcemy skopiować na niego dane ze starego.

Wystarczy podążać zgodnie ze wskazówkami na ekranie, aby połączyć ze sobą dwa urządzenia. Można także dokonać tego później. W Ustawieniach smartfona (chociaż zależy to od wersji systemu i nakładki) powinniśmy znaleźć zakładkę “Przenoszenie danych" (może się ona znajdować w sekcji “O telefonie", ale też w innym miejscu).


Po wejściu w nią zostaniemy poproszeni o wpisanie swojego hasła i nadanie aplikacji odpowiednich pozwoleń. Będzie trzeba wybrać, czy jesteśmy nadawcą danych, czy odbiorcą. Na starym smartfonie należy wybrać “Jestem nadawcą", na nowym “Jestem odbiorcą", po postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Jeśli na którymś ze smartfonów nie ma aplikacji Przenoszenie danych, to po wejściu w nią na jednym z nich wystarczy nacisnąć na “Zainstaluje przenoszenie danych" na dole ekranu i wyświetli się kod QR. Po jego zeskanowaniu przez drugie urządzenie będzie można rzeczoną aplikację pobrać.

Kiedy już zapiszemy swoje dane w chmurze czy w innym urządzeniu, można przejść do wyczyszczenia ich ze starego sprzętu.

Jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą będzie po prostu reset do ustawień fabrycznych. Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych sprawi, że będzie on jak nowy pod względem zawartym na nim danych - osoba, która go otrzyma, nie natrafi na nim na żadne pozostałości po naszej obecności.

Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych? To bardzo proste. Wystarczy wejść w Ustawienia swojego smartfona, wpisać w wyszukiwarkę “Przywrócenie ustawień fabrycznych" i nacisnąć na wynik wyszukiwania.

Jeśli ta fraza nie zwróci żadnych wyników, warto spróbować “reset", “ustawienia fabryczne" czy “przywracanie systemu". W zależności od wersji systemu Android i nakładki producenta opcja ta może po prostu nazywać się nieco inaczej.


Kiedy już znajdziemy się w sekcji Ustawień dotyczącej resetu do ustawień fabrycznych, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk (może on brzmieć “Wyczyść wszystkie dane" lub podobnie) i potwierdzić swoją decyzję. Cały proces może chwilę potrwać, po czym smartfon uruchomi się ponownie.

Wtedy już nie musimy nic robić. Nowy właściciel będzie miał możliwość ustawienia samodzielnie języka systemu, podstawowych ustawień i zalogowania się na swoim koncie Google, tak, jak w przypadku fabrycznie nowego telefonu.

Przygotowywanie telefonu do sprzedaży - podsumowanie

Mamy nadzieję, że tym artykułem adekwatnie odpowiedzieliśmy na pytanie, jak przygotować telefon do sprzedaży, a także na wszystkie pytania pokrewne (m.in. jak usunąć dane z telefonu przed sprzedażą). Warto się zastosować do powyższych wskazówek, ponieważ powinny one przede wszystkim zapewnić, że nie stracimy swoich danych, ani nie udostępnimy ich przypadkiem kupującemu.

Źródło informacji

Efectownia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama