Jak zablokować niechciany numer telefonu?

Telefony z ofertami paneli fotowoltaicznych, operatorów komórkowych, banków i natarczywych nieznajomych bywają irytujące. Najlepiej w takiej sytuacji zablokować niechciany numer. Tylko jak zrobić to dobrze?

Sposobów na to, jak zablokować numer w telefonie jest kilka, lecz najprostsze wydaje się zrobienie tego z poziomu smartfona. Blokowanie połączeń przychodzących to opcja wbudowana w wielu urządzeniach, co ułatwia pozbycie się natarczywych osób.

Blokowanie numeru zastrzeżonego

Zdarza się, że ktoś do nas dzwoni, lecz nie wiemy kim ta osoba jest. Na ekranie smartfonu mamy wtedy informację "numer zastrzeżony" bądź "numer prywatny". Co zrobić w sytuacji, gdy nie chcemy dostawać powiadomień o próbie kontaktu z tajemniczego numeru? 

Najlepszym rozwiązaniem będzie zablokowanie połączeń zastrzeżonych u operatora sieci komórkowej. Jest kilka sposobów na uruchomienie takiej opcji.

Reklama

W sieci Plus konieczne jest zrobienie tego przez zakładkę "Pozostałe usługi" dostępną w aplikacji mobilnej Plus online. 

Do aplikacji nakłania nas również T-Mobile, proponując to jako jedyną opcję - blokada dostępna jest w zakładce "Blokady i bezpieczeństwo". 

W sieci Play funkcjonuje kod *111*114*1# - wpisujemy go tam, gdzie zazwyczaj wprowadzamy numer, na który chcemy zadzwonić i klikamy zieloną słuchawkę. 

NJU mobile oferuje nam jeszcze inny sposób aktywowania blokady numeru zastrzeżonego - wysyłamy SMS o treści AKT BPA na numer 8087. Taki sam kod SMS możemy wykorzystać, posiadając numer w Orange, lecz tam istnieje również druga możliwość - aktywowanie blokady kodem *110*71#.

Blokowanie niechcianego numeru na telefonie z systemem Android


Należy w tym momencie podkreślić, że nie na każdym telefonie z Androidem funkcja blokowania numerów istnieje. Uzależniona jest ona od modelu aparatu i wersji oprogramowania. Wszystkie nowsze modele i wersje oprogramowania powinny mieć wbudowaną opcję dodawania numerów do tzw. "czarnej listy". Skorzystać z niej możemy poprzez listę połączeń

To tam wybieramy opcję "Więcej"/"Szczegóły" (w zależności od telefonu), a następnie powinna pojawić się opcja "Blokowanie/odblokowanie numeru". Nieco inaczej będzie z telefonami marki LG, gdzie najpierw wchodzimy w kontakty, wybieramy opcję "Ustawienia połączeń" i następnie "Odrzucane połączenia od".

Numer zablokowany nie otrzyma żadnej informacji o tym, że nie może się do nas dodzwonić. Osoba będzie słyszeć sygnał połączenia, próbując się z nami skontaktować, ale my nie otrzymamy żadnego komunikatu. Nadawcy takiego połączenia pozostanie jedynie nagrać się na Poczcie Głosowej. Do osób korzystających z Androida może przyjść wiadomość SMS o otrzymanym na skrzynkę głosową nagraniu wraz z podanym numerem telefonu nadawcy.

Blokowanie niechcianego numeru na telefonie z systemem iOS (Apple)

Z poziomu zakładki "Ostatnie" w aplikacji "Telefon" wchodzimy w informacje o danym kontakcie. Przewijamy ekran na sam dół, gdzie powinna znajdować się opcja "Blokuj tę osobę". W ten sam sposób można zablokować odbiorcę na FaceTime. Jeśli chcemy zablokować dostęp do wysyłania SMS, proces jest podobny, jednak najpierw wchodzimy w "Wiadomości", a następnie w informacje o kontakcie i na samym końcu klikamy opcję "Blokuj tę osobę".

Jeśli chcemy sprawdzić listę zablokowanych numerów i odblokować któryś z nich np. w związku z przypadkową blokadą odbiorcy, wystarczy, że wejdziemy w "Ustawienia". Tam wybierając aplikację, na której zablokowaliśmy numer, przechodzimy do opcji "Blokowane"


Zewnętrzne aplikacje do blokowania niechcianych numerów

Możemy również zabezpieczyć swój telefon dodatkowym oprogramowaniem, które nie tylko pomoże nam zablokować niechciany numer, ale również wykryje połączenia od telemarketerów. Tego typu aplikacji jest sporo w Sklepie Play (Android) oraz AppStore (iOS). Oprogramowania tego typu są bardzo popularne, więc z pewnością znajdziemy jakieś dla siebie. Trzeba jednak pamiętać o weryfikacji każdej aplikacji pod kątem potencjalnej jej szkodliwości na nasze urządzenie oraz jej legalności. 

Jeśli program nie spełni naszych oczekiwań, szybko jesteśmy w stanie znaleźć konkurencyjną ofertę, która z naszym telefonem będzie działać bez zarzutu.

Co zrobić, gdy nadawca zmienia numer i wciąż nie daje spokoju?

Prócz telemarketerów i automatów oferujących trafimy również na ludzi, którzy nie chcą dać nam spokoju. Pomimo prób odcięcia się od nich i zablokowania numeru, wciąż dzwonią z innych numerów albo piszą z zewnętrznych bramek SMS. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Warto zwrócić uwagę na to, że nękanie telefonicznie może podchodzić pod stalking, który jest przestępstwem z artykułu 190a Kodeksu Karnego. Jeśli czujemy się zagrożeni, możemy sprawę zgłosić na policję oraz do sądu. Warto również zgłosić się do operatora w celu zmiany numeru telefonu komórkowego, która może być bezpłatna, pod warunkiem pisemnego uzasadnienia przyczyny. 

Zobacz video:


Czytaj także:
Jak telefon może stać się mocniejszy niż konsola
Mity technologiczne, w które nie powinniśmy wierzyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: blokada numeru | Smartfon | Android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy