Który smartfon "za złotówkę" warto wybrać?

Musisz wymienić telefon? Zastanów się nad zakupem smartfonu. Doradzamy, jaki telefon warto wybrać, jeśli skorzystamy z oferty operatora.

Na rynku nie brakuje telefonów za złotówkę. Który wybrać?
Na rynku nie brakuje telefonów za złotówkę. Który wybrać?AFP

Ekran

Bezsprzecznie najważniejszy, oprócz przycisków na obudowie, element umożliwiający korzystanie z telefonu jest ekran. Zwróć uwagę na jego przekątną i rozdzielczość. Smartfon z dużym ekranem pozwala na wygodne czytanie e-booków, oglądanie filmów i przeglądanie internetu. Jednak większy ekran narzuca większe gabaryty całego smartfonu i często zwiększa jego wagę.

Jeżeli telefon ma służyć np. jako odtwarzacz muzyki lub komunikator VoIP, to lepiej wybrać małe urządzenie. Z rozdzielczością ekranu nie ma takich dylematów - im wyższa, np. 640 na 360 punktów, tym lepiej będą wyglądały wszystkie elementy interfejsu.

Starsze smartfony mają ekrany pozbawione multidotyku, który znacznie ułatwia korzystanie z niektórych funkcji, np. przeglądania internetu - głównie dzięki możliwości powiększania i pomniejszania zawartości wyświetlacza za pomocą gestu szczypania ekranu.

Wyposażenie

Inne istotne parametry sprzętowe smartfonu podobne są do spotykanych w pecetach - ilość pamięci RAM, moc procesora, pojemność pamięci flash (odpowiednik dysku w komputerze) i interfejsy do komunikacji.

Pierwsze dwa elementy decydują o płynności działania smartfonu. Jeśli masz możliwość sprawdzenia go przed zakupem, to zamiast zaglądać w parametry, zwróć uwagę na płynność otwierania okien, przewijania stron internetowych i zmiany wielkości zdjęć.

Pamięć flash wbudowana w smartfon to często zaledwie kilkaset megabajtów - zbyt mało, aby pomieścić nawet niewielką bibliotekę muzyczną. Pamięć możesz rozszerzyć za pomocą karty microSD (do maksymalnie 16 lub 32 GB) - jej port znajduje się w obudowie smartfonu, pod tylną klapką lub baterią.

Niektórzy producenci dołączają do smartfonu kartę o niewielkiej pojemności 1 GB lub 2 GB. Inny port, który znajdziesz w obudowie, to microUSB. Dzięki niemu możesz podłączyć smartfon do komputera, np. po to, by wgrać pliki. Port ten służy także do ładowania smartfonu.

SonyEricsson Live with Walkman:

Możliwości

Poszczególne smartfony odróżnia nie tylko wyposażenie i wygląd obudowy. Różny jest także zainstalowany system operacyjny. Od niego zależy wygląd interfejsu, rozmieszczenie poszczególnych opcji oraz paleta dostępnych funkcji - systemy operacyjne występujące w testowanych smartfonach (Google Android, Samsung bada OS, Nokia Symbian i Windows Phone).

Każdy smartfon ma podobny zestaw podstawowych aplikacji. Są to m.in.: klient poczty, odtwarzacz muzyczny, przeglądarka internetowa, przeglądarka zdjęć i kalendarz. Oczywiście smartfon ma też funkcje klasycznego telefonu, np. książkę kontaktów, skrzynkę SMS-ow itp.

Podsumowanie testu

Redakcja "PC Format" przetestowała większość smartfonów dostępnych za złotówkę w niezbyt drogich abonamentach - 59 zł i 79 zł - w taryfach "Delfin" i "Pelikan" w Orange, "Rodzinnych" w T Mobile, "Okazje Roku" w Plusie i "All Inclusive" w Play. Wzięliśmy pod uwagę oferty z umową na 24 miesiące obowiązujące w połowie marca 2012. Jeśli w momencie, gdy czytasz test, któryś ze smartfonów zniknął z oferty operatora, zajrzyj na Allegro. Znajdziesz tam przetestowane smartfony sprzedawane przez osoby, które kupiły je razem z abonamentem i nie potrzebują urządzenia. Z tego względu ceny smartfonów na aukcjach mogą być nawet o jedną trzecią niższe od ceny w sklepie.

Ekran zdecydował

Pierwsza dziesiątka testu to w większości smartfony bardzo dobrze wykonane: HTC ChaCha o pomysłowym kształcie obudowy, wodoodporna Motorola Defy i Nokia 500 o klasycznym dla tego producenta designie. Urządzenia z drugiej połowy tabeli to modele z plastiku, często źle spasowanego, który w trakcie korzystania nieprzyjemnie trzeszczy.

Nokia Lumia 710:

Wygodne pisanie

Aż 8 z testowanych smartfonów ma sprzętową klawiaturę qwerty. Ponieważ pisanie na klawiaturze ekranowej nie jest dla początkującego użytkownika smartfonu intuicyjne, obecność klawiatury sprzętowej zwiększa swobodę korzystania z całego urządzenia.

Klawiatura może się znajdować pod ekranem (HTC ChaCha) lub wysuwać się z obudowy (Nokia C6). Smartfony o rozsuwanej konstrukcji są grubsze i cięższe od modeli, które mają klawiaturę pod ekranem. Z kolei w tych ostatnich obecność klawiatury skutkuje mniejszą przekątną ekranu.

Waga aktualizacji

Aby smartfon służył jak najdłużej, jego system operacyjny powinien regularnie otrzymywać aktualizacje, które poprawią błędy, ułatwią obsługę, wprowadzą nowe funkcje i uatrakcyjnią wygląd interfejsu. Pod tym względem najlepiej wypadły dwie Nokie: 500 i Lumia 710, które mają najnowsze wersje OS-u.

Żaden z testowanych smartfonów z Androidem nie jest wyposażony w najnowszą, czwartą wersję OS-u (dla Sony Ericsson mini pro jest planowana aktualizacja). Odczuliśmy znaczną przewagę pod względem możliwości i wygody obsługi smartfonów z systemem w wersji 2.3 nad modelami z OS-em w wersji 2.2 i 2.1.

Zdjęcia i filmy

Dość niespodziewanie najlepsze zdjęcia udało się nam wykonać smartfonem Samsung Galaxy Pro. Wszystkie fotografie zrobione pozostałymi smartfonami uzyskały najwyżej wynik dobry. Smartfon powinien też kręcić filmy przynajmniej w jakości HD (720p) przy 30 klatkach na sekundę. Ten warunek spełniły 3 urządzenia.

Maciej Płochocki

Dokładne wyniki 20 przetestowanych telefonów oraz informacje o tym, które modele wypadły najlepiej, można znaleźć w najnowszym numerze PC Format 5/2012 - już w kioskach

PC Format
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas