Smartfon jak komputer - co możemy do niego podłączyć?
Smartfony to prawdziwie wielofunkcyjne narzędzia do pracy oraz rozrywki, które podobnie jak komputery, umożliwiają podłączenie dodatkowych akcesoriów – myszek, klawiatur, nośników danych, ale jak się okazuje także drukarek, lustrzanek i zewnętrznych mikrofonów.
Możliwość tę smartfony zawdzięczają portowi USB OTG (On-The-Go), który obecnie znajduje się w praktycznie każdym nowym modelu. Dzięki niemu urządzenie mobilne działa w pewnym sensie jak komputer. Czy warto korzystać z USB OTG? Jeśli posiadamy nieużywane akcesoria, które mogą wzbogacić możliwości naszego urządzenia mobilnego - jak najbardziej. Nawet zwykła, przewodowa klawiatura sprawi, że pisanie tekstu będzie znacznie przyjemniejsze. A możliwych zastosowań portu USB OTG jest znacznie więcej.
Nośniki pamięci
To najpopularniejsze akcesoria, wykorzystywane najczęściej w połączeniu ze smartfonami, które cierpią na niedobór miejsca na dane. Tylko nieliczne modele oferuję 32 GB i więcej pamięci wbudowanej, a użytkownicy większości modeli muszą zadowolić się skromnymi 8 lub 16 GB. Port USB OTG umożliwia podłączenie pendrive’a i odczytywanie jego zawartości bezpośrednio na smartfonie. Producenci już jakiś czas temu zauważyli sporą popularność tego typu rozwiązań i tworzą serie dysków oraz pendrive’ów, przeznaczonych do urządzeń mobilnych. Współpracują one z różnymi modelami bez konieczności instalowania sterowników.
Myszka i klawiatura
Praca na komputerze bez tych dwóch akcesoriów jest w zasadzie niemożliwa. Dlaczego więc nie spróbować podłączyć klawiatury i myszy do smartfona? Zdecydowanie ułatwi to redagowanie dłuższych tekstów lub e-maili w sytuacjach, gdy komputer jest niedostępny. Zresztą nawet przy przeglądaniu sieci, mysz i klawiatura mogą po prostu ułatwić obsługę urządzenia. Docenimy to szczególnie korzystając ze stron internetowych niedostępnych w wersji mobilnej. W praktyce w łatwy sposób możemy dysponować sprzętem, który będzie w stanie zastąpić przykładowo laptopa na wyjazdach czy w sytuacjach kryzysowych, oferując zbliżoną wygodę użytkowania.
Wygodne sterowanie
Smartfony stały się również pełnoprawnym sprzętem do grania. Mimo tego, że większość tytułów dostępnych w Sklepie Play stanowią mniej rozbudowane gry, wiele osób spędza przy nich długie godziny. Nie zawsze jednak korzystanie z dotykowego ekranu to najlepsze rozwiązanie. Tutaj nieoceniony może okazać się klasyczny pad do grania, który pozwoli na większy komfort rozgrywki oraz da namiastkę grania na większym, mocniejszym sprzęcie. Wystarczy odpowiednia przejściówka i nawet najprostszy dżojstik za kilkanaście złotych.
Nieco mniej oczywiste akcesoria
Jednak do naszych smartfonów podepniemy nie tylko tak oczywiste sprzęty, jak wyżej wymienione. Czy wiedzieliście, że z telefonu można drukować, łącząc się bezpośrednio z drukarką? I to nie tylko bezprzewodowo, przez sieć Wi-Fi - obecność portu USB OTG umożliwia podłączenie praktycznie każdej drukarki. Co ciekawe, nasze urządzenia poradzą sobie także z obsługą instrumentów klawiszowych z interfejsem MIDI.
Chcielibyście zagrać na swoim smartfonie, niekoniecznie używając ekranu dotykowego? Nie ma z tym najmniejszego problemu! Pozostając w temacie dźwięku należy wspomnieć, że telefony obsługują też zewnętrzne, profesjonalne mikrofony ze złączem USB. Jakość takich nagrań z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających.
Na tym nie kończą się jednak możliwości smartfona. Zastosowane złącze USB OTG umożliwia także sterowanie zaawansowanymi opcjami niektórych lustrzanek czy też zamianę telefonu w samochodowy komputer diagnostyczny z interfejsem OBD lub nawet router ze złączem RJ-45 (przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki).
Więcej akcesoriów to więcej usterek?
Niestety, zwiększona częstotliwość korzystania z przewodowych akcesoriów przyspiesza zużycie delikatnych portów w smartfonach. Awaria tego elementu oznacza przede wszystkim brak możliwości naładowania urządzenia. "Zdecydowana większość uszkodzeń portów USB w smartfonach to efekt korzystania z urządzeń podczas ładowania. Powstające naprężenia z czasem wyginają delikatne elementy złącza, co powoduje problemy z ładowaniem i komunikacją z komputerem lub akcesoriami" - powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair - "Naprawy takich usterek są stosunkowo proste i niedrogie. W większości przypadków polegają na wymianie niewielkiej płytki drukowanej ze złączem, względnie samego portu" - dodaje.
Smartfon jak komputer
Wydawać by się mogło, że tak niewielkie urządzenie, które nosimy ze sobą w kieszeni, nie jest w stanie zaoferować równie wiele, co przykładowo laptop czy komputer stacjonarny. Tymczasem w praktyce okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Towarzyszący nam zawsze i wszędzie smartfon potrafi obsłużyć multum akcesoriów, poczynając od nośników pamięci, poprzez pady do grania, a kończąc na drukarce.