Zgubiony telefon - jak go znaleźć?
Smartfony już od dłuższego to coś więcej niż tylko przyrząd służący do dzwonienia. Przechowujemy na nich ważne dane, zdjęcia, filmy, a nawet dokumenty. Zgubienie urządzenia nierzadko równa się z utraceniem wielu istotnych dla nas materiałów. Na szczęście istnieją sposoby wyjścia z takiej sytuacji.
Zanim jednak przystąpimy do czynności pozwalających zlokalizować naszą zgubę, warto skupić się nad zabezpieczeniami telefonu. To właśnie dzięki dobrze skonfigurowanemu urządzeniu, wydłużamy szansę na jego odnalezienie, a przede wszystkim zapobiegamy zbyt szybkiej utracie danych. Wśród najczęstszych sposobów na ochronę smartfona jest ustawienie blokad. Obecnie istnieje wiele sposobów na zablokowanie wyświetlacza, wśród nich najczęściej występuje kod PIN oraz odczyt odcisku palca. Niektóre telefony oferują także autoryzację z wykorzystaniem wizerunku twarzy, warto jednak uprzednio upewnić się, że funkcja ta działa poprawnie.
Wśród pozostałych metod na zabezpieczenie naszego smartfona, popularne są także dodatkowe aplikacje blokujące i szyfrujące dostęp do istotnych danych zawartych w wewnętrznej pamięci. Niektóre firmy oferują także dodatkowe ubezpieczenie na wypadek utraty sprzętu.
Sposoby te oczywiście nie uchronią nas przed utratą telefonu, skutecznie jednak pozwolą zachować naszą prywatność przed oczami złodzieja lub znalazcy.
Podstawowe porady
Co jednak, gdy już jesteśmy pewni, że nasz telefon zaginął? Przede wszystkim nie ma co wpadać w panikę. Według danych statystycznych, przeciętny użytkownik traci swój telefon z pola widzenia średnio nawet kilka razy na dobę. W takich wypadkach często pomaga zwykłe - zadzwonienie na nasz numer z telefonu kolegi lub koleżanki. Gdy mamy ustawiony głośny dzwonek, istnieje duża szansa, że znajdziemy naszą zgubę.
Jeśli jednak nie możemy usłyszeć telefonu, a przeszukiwanie ostatnio odwiedzanych miejsc nie przynosi skutku, istnieje ryzyko, że nasz smartfon został przywłaszczony. Należy wtedy skorzystać z zewnętrznych aplikacji, które pozwolą zlokalizować nasze urządzenie.
System Android
Całkiem sprawny system lokalizacji urządzenia posiadają telefony korzystające z systemu Android. W tym przypadku smartfon wykorzystuje aplikacje Google, która pozwala na wykonanie kilku przydatnych czynności bezpośrednie na naszym zgubionym sprzęcie. By tego dokonać musimy się zalogować poprzez przeglądarkę na swoim koncie Google, a następnie przejść do opcji "Znajdź telefon". Po udanej weryfikacji będziemy mogli m.in. zadzwonić na zagubiony telefon z pełną głośnością przez 5 minut, zablokować telefon dodatkowym hasłem czy zdalnie wykasować wszystkie dane. Istnieje także najważniejsza funkcja - lokalizacja, dzięki której Google pokaże nam, w jakim miejscu obecnie znajduje się smartfon.
Niestety, by wszystkie te opcje były dostępne, wymagane jest kilka czynników. Przede wszystkim zgubione urządzenie musi być włączone, a także mieć aktywowaną pozycję "dostępu do lokalizacji". Nasz smartfon musi być także oficjalnie zalogowany w Google Play.
System iOS
Podobnie sprawa przedstawia się z urządzeniami ze słynnym jabłkiem w logo. Na systemie iOS również mamy możliwość wyśledzenia naszego telefonu, ten jednak w tym celu korzysta z aplikacji iCloud. Podobnie jak w poprzednim przypadku, również tutaj musimy udać się na stronę, a następnie kliknąć opcję "Znajdź iPhone".
Po wybraniu urządzenia, wyświetli się jego położenie na mapie. Jeśli telefon znajduje się niedaleko, można skorzystać z opcji odtworzenia na nim dźwięku. Jeśli nie przynosi to efektów, możemy ustawić dodatkowe hasło blokady, wymazać całkowicie dane, a nawet wysłać wiadomość do złodzieja, lub znalazcy.
Aplikacje zewnętrzne
W celu namierzenia smartfona mogą pomóc także dodatkowe aplikacje. Te w dużej mierze pozwalają na identyfikację telefonu poprzez wysłanie do niego odpowiedniego sygnału. Jedynym wymogiem jest fakt, by zguba była podłączona do internetu, np. poprzez Wi-Fi.
Zewnętrzne oprogramowanie pozwala także na wykonanie wielu czynności z naszym zgubionym sprzętem. Poza wysyłaniem wiadomości, dzwonieniem, włączaniem wibracji, edycją kontaktów, wiadomości czy usuwaniem danych możemy także wykonać zdjęcie osoby aktualnie go używającej.
Korzystanie z dodatkowych aplikacji wiąże się z reguły z niewielką opłatą i założeniem konta. Istnieją jednak programy oferujące spore możliwości lokalizacyjne bez pobierania od nas opłaty.
Uwaga na fałszywe strony!
Poza wspomnianymi systemami namierzania, w internecie łatwo wyszukać także strony internetowe oferujące lokalizację telefonów, poprzez podanie jego numeru. Przestrzegamy jednak przed tego rodzaju rozwiązaniami. Większość z tych portali oferuje pomoc w zamian za założenie płatnego konta lub wysłanie SMS-a. Najczęściej wiąże się to ze sporymi kosztami i niestety niczym więcej. Jeśli chcemy namierzyć nasz telefon za pomocą GPS, najlepiej udać się w tym celu do operatora sieci. Wprawdzie namierzenie w ten sposób telefonu również wiąże się z opłatą, to jednak nie istnieje ryzyko oszustwa lub wpisania naszego numeru do reklamowych baz danych.