Dlaczego eksplozja wulkanu Tonga była tak potężna? Jest już wyjaśnienie

Erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai była jedną z największych na świecie od 30 lat. Chmura popiołu wzniosła się wówczas na wysokość 58 kilometrów. Naukowcy potwierdzają, że była to największa zaobserwowana chmura wulkaniczna w historii.

Podwodny wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, położony u wybrzeży wysp Tonga, wybuchł 13 stycznia.

Skutkiem wybuchu było m.in. tsunami, które wdzierało się na wybrzeża oraz prawie 400 tysięcy piorunów w ciągu zaledwie kilku godzin. W kolejnych trzech dnia liczba odnotowanych wyładowań elektrycznych wzrosła do prawie 590 tysięcy. Erupcja trwała co najmniej 8 minut i była słyszalna nawet na Alasce. Fala uderzeniowa dotarła także do Polski i została zarejestrowana na Kasprowym Wierchu. Dodatkowo na wschodnim wybrzeżu Wysp Samoa odnotowano podniesienie się poziomu oceanu o aż 70 cm.

Reklama

Skutkami erupcji mogło być dotkniętych do 80 tysięcy do 150 tysięcy mieszkańców Tonga.

Główny powód wybuchu wulkanu na Tonga

Naukowcy odkryli dlaczego ta erupcja była tak silna. Spowodowane to było zatopieniem głównego otworu wulkanicznego w wyniku mniejszej erupcji. Nastąpiła ona dzień wcześniej.

Lawa o temperaturze 1000 stopni Celsjusza wypłynęła prosto do oceanu, co bezpośrednio spowodowało spotęgowanie wybuchu.

Do atmosfery przedostało się wówczas prawie 2 kilometry sześcienne pyłów i gazów o łącznej masie prawie 3 miliardów ton. W górnych warstwach atmosfery doszło do tarcia drobin wulkanicznych z kryształkami lodu. Dzięki temu powstały ekstremalne wyładowania elektrostatyczne. Naukowcy są zdania, że aż 80% wszystkich piorunów, które wówczas uderzyły w Ziemię, były spowodowane tą erupcją.

Istnieje możliwość, że wulkan Tonga znów wybuchnie, jednakże nie wiadomo, kiedy może to nastąpić. Dlatego tak ważny jest stały monitoring aktywności wulkanicznej.

Archipelag Tonga znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

Wyniki badań zostały opublikowane w Earthquake Research Advances.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Erupcja wulkanu | wulkan tonga | wulkanizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy