Reklama

Dokładnie co 8 lat te krocionogi blokują tory w Japonii. Dlaczego tak się dzieje?

Od wielu lat japońscy naukowcy głowili się nad tym ciekawym zjawiskiem, ale dopiero teraz udało się odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że blokada torów przez te stawonogi odbywa się dokładnie co 8 lat.

Co 8 lat tory w Japonii są dosłownie blokowane przez inwazję krocionogów, które z tego powodu doczekały się nawet przydomka „pociągowe”. Pracując wspólnie te małe stworzenia (ok. 3 cm długości), odgrywające ogromną rolę w obieg azotu w lokalnych lasach modrzewiowych, po prostu zmuszają pociągi do zatrzymania. Do dziś naukowcy nie byli jednak pewni, co powoduje takie zachowanie i dlaczego odbywa się ono z taką regularnością - po 50 latach badań w końcu poznaliśmy odpowiedź, a mianowicie Parafontaria laminata armigera, bo o tym gatunku właśnie mowa, cechuje się wyjątkowym 8-letnim cyklem życia. To niezwykle ekscytujące odkrycie dla środowiska naukowego, bo dotąd jedynym znanym gatunkiem wieloletnim o tak długim cyklu życia były cykady wieloletnie.

Reklama

Te zamieszkują wschodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej i charakteryzują się 13- i 17-letnim cyklu rozwoju - większość czasu dojrzewają, bo po przepoczwarzeniu żyją tylko 30 dni, w czasie których się rozmnażają. Kiedy jednak nadchodzi czas wyroju, zaczyna się ich pojawiać nawet do 1,5 miliona na akr powierzchni, dlatego w USA powszechnie nazywane są 17-letnią szarańczą. W Japonii mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem: - Te krocionogi spędzają 7 lat na zmianach z jaja do dorosłej formy, a następnie jeszcze 1 na dojrzewaniu. 8-letni cykl życia potwierdzony przez śledzenie kompletnego życia osobników w dwóch różnych lokacjach - tłumaczą autorzy badań. 

Co ciekawe, badania nad tym zjawiskiem rozpoczęły się już w 1972 roku i to w dwóch różnych miejscach, więc wiedza na temat gatunku pojawiała się stopniowo. W miarę postępu prac okazywało się, że Parafontaria laminata armigera ma 7 faz rozwoju, które pozostają w ziemi, hibernują się na zimę i linieją latem: - Pociągowe krocionogi przechodzą linienie każdego lata i mają 7 faz rozwoju. Stają się dorosłe przed ósmą, po 8 latach od złożenia jaja - tłumaczą badacze.

Wtedy masowo wychodzą na powierzchnię we wrześniu i październiku, czasami przemierzając nawet 50 metrów w celach rozmnażania się, hibernują się na zimę i ponownie kopulują późną wiosną. Do sierpnia samice składają 400-1000 jajeczek i wszystkie dorosłe osobniki umierają, robiąc miejsce na kolejną 8-letnią generację. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku cykad, 8-letni cykl nie jest zsynchronizowany we wszystkich miejscach i jak podejrzewają badacze w centralnej Japonii jest najpewniej 7 miejsc, w których krocionogi dojrzewają w różnym czasie. A że te nie poruszają się za bardzo, to konkretne pociągi mają w problem w tych samych miejscach raz na 8 lat.

Źródło: GeekWeek.pl/royalsocietypublishing

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy