Kiedy zaczyna się jesień 2022? Ta kalendarzowa i ta astronomiczna
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Widać to już w zmieniającej się pogodzie, coraz krótszych dniach i pojawiających się wokół czerwono-żółtych barwach drzew. Kiedy zaczyna się jesień kalendarzowa i astronomiczna w 2022 roku i czym jest równonoc jesienna.
Kalendarzowa jesień rozpoczyna się 23 września. Jesień astronomiczna w 2022 roku również wypada tego samego dnia. Jej data zawsze uwarunkowana jest tym, kiedy wypadnie równonoc jesienna.
- Jesień kalendarzowa - każdego roku rozpoczyna się 23 września. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej jest terminem umownym, nie zawsze pokrywającym się z działaniami natury.
- Jesień astronomiczna - jej termin jest związany z wędrówką ziemi wokół Słońca. W 2022 roku wypada ona w nocy z 22 na 23 września i zacznie się dokładnie o godzinie 03:03.
To właśnie równonoc jesienna wyznacza datę, która jest pierwszym dniem jesieni astronomicznej. Jest to czas, w którym Słońce osiąga punkt Wagi. Dzieje się to w momencie, gdy Słońce góruje nad równikiem i od tej chwili będzie krócej oświetlało północną półkulę Ziemi. To spowoduje, że dzień stanie się krótszy od nocy.
W równonoc jesienną nachylenie osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca wynosi 0 stopni, a dzień i noc zrównują się ze sobą i trwają po 12h.
Meteorologiczna jesień jest jedną z pór roku, które zostały określone przez klimatologów i meteorologów. Stworzono je po to, aby badacze mogli porównywać zawsze te same okresy i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze. Zastosowano podział tych pór roku na dwie półkule i przedstawia się on następująco:
- Półkula północna: wiosna trwa tam od 1 marca do 31 maja, lato od 1 czerwca do 31 sierpnia, meteorologiczna jesień od 1 września do 30 listopada, a zima od 1 grudnia do 28 lutego.
- Półkula południowa: wiosna zaczyna się 1 września i trwa do 30 listopada, lato jest od 1 grudnia do 28 lutego, meteorologiczna jesień trwa od 1 marca do 31 maja, a zima od 1 czerwca do 31 sierpnia.
Polska zlokalizowana jest na półkuli północnej, więc w naszym kraju meteorologiczna jesień rozpoczęła się już 1 września.
Pierwszy dzień jesieni określa się również na podstawie przyrody i jest to jesień fenologiczna. Nie ma ona konkretnej daty i wyznaczana jest przez zmiany w naturze. Dzieli się ją na dwie części: wczesną i pełną jesień.
Wczesna jesień fenologiczna to czas, gdy zakwitają wrzosy i dojrzewają owoce. Najważniejszym wyznacznikiem są tu kasztanowce, ligustry i dereń świdwa.
Pełna jesień fenologiczna to okres, gdy zaczynają opadać liście, a drzewa zostają ogołocone i przechodzą w zimowy spoczynek. Zwiastunem jej nadejścia jest zmiana barwy liści brzozy i kasztanowca na kolor żółty.
Koniec jesieni przypada na czas przesilenia zimowego. Wypada ono 21 grudnia 2022 i jest to najkrótszy dzień w roku, który związany jest z wędrówką Słońca po zwrotniku Koziorożca. Tej doby wschodu słońca możemy spodziewać się już około godziny 7, a zachodu około godziny 15. Dzień przesilenia zimowego trwa tylko 8 godzin, a przez pozostałe 16 godzin jest ciemno.
Moment, kiedy kończy się jesień na półkuli północnej, jest równocześnie najdłuższym dniem na półkuli południowej.
Czytaj również:
Kiedy jest pełnia Księżyca we wrześniu 2022? To Księżyc Żniwiarzy
Jakie jesienne kwiaty wybrać na balkon, żeby był piękny i kolorowy?
Zdziwisz się, kiedy jest pierwszy dzień jesieni. Już się rozpoczęła
Zobacz także: