Reklama

Natura ma dość i wysłała ostrzeżenie? Seria tornad blisko granicy ukraińsko-rosyjskiej

Między Ukrainą i Rosją, 18 i 19 września, przewinęła się seria tornad. Skala zniszczeń nie jest jeszcze dokładnie znana, lecz potwierdzono już, że kilka osób nie przeżyło uderzenia natury.

Seria tornad nawiedziła wschodnią Ukrainę i zachodnią Rosję. W Ukrainie trąby powietrzne pojawiły się w obwodzie sumskim, a w Rosji w obwodzie kurskim i kirowskim. W sumie potwierdzonych zostało sześć tornad, z kolei mieszkańcy obu krajów donoszą, że widzieli ich jeszcze cztery. Do tej pory poinformowano, że w wyniku działania sił natury zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.

Na zamieszczonych w internecie materiałach filmowych widoczne są tornada o bardzo dużych rozmiarach, silny wiatr łamie gałęzie i drzewa, a także niszczy budynki, zrywając dachy. Silnym wiatrom towarzyszy ulewny deszcz. Jak donosił na Twitterze Tomas Pucik, naukowiec z European Severe Storms Laboratory, 18 września warunki środowiskowe były "bardzo sprzyjające" do powstania tornad w tej części Europy.

Reklama

Niebezpieczne tornada pojawiły się w Ukrainie

Najsilniejsze tornado wystąpiło w Ukrainie w obwodzie sumskim, niedaleko miejscowości Buryn i zostało zakwalifikowane jako EF3. Tornada należące do tej kategorii mogą wyrywać drzewa, niszczyć całe budynki, podnosić samochody, a nawet powodować wykolejenie pociągów. Wiatr może wiać z prędkością od 219 do nawet 266 km/h, a średnica tornada może wynosić około 250 m. Według doniesień medialnych z ponad 20 budynków mieszkalnych silny wiatr zerwał dachy, a kilka domów miało zniszczone ściany. Wskutek niszczycielskiej siły bez prądu zostało 10 000 osób.

Kolejne tornado odnotowano w rejonie Shurova, miało ono kategorię EF1 - wiatr wówczas wieje z prędkością od 138 do 1178 km/h, może niszczyć drewniane budynki i dachy, może przewracać różnego rodzaju przyczepy i spychać jadące samochody. Trąba powietrzna może mieć średnicą około 30 m. Tornado zerwało linie energetyczne i telekomunikacyjne, a wiele domów miało uszkodzone dachy i ściany. Odnotowano także liczne złamania drzew, a nawet przypadki ich wyrwania wraz z korzeniami.

Silne wiatry i tornada w Rosji

W Rosji potwierdzono cztery tornada, które zostały zakwalifikowane do kategorii F1 i F2. Wiatr niszczył i zrywał dachy budynków. Wiele drewnianych domów zostało mocno uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. W mieście Kursk, tornado uderzyło w techników motoryzacyjne i spowodowało śmierć dwóch osób. Najmniej szkód gospodarczych wyrządziło tornado w pobliżu miasta Svecha, które pojawiło się na obszarze lasu. Meteorolodzy zaliczyli je do kategorii F2. Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami, a drogi były zamknięte i nieprzejezdne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy