Nawet najbardziej wytrzymałe stworzenia mogą nie przetrwać zmian klimatycznych

Kiedy okazuje się, że nawet niesporczaki mają problem z dostosowaniem się do zmian klimatycznych, to naprawdę warto dobrze się nad nimi zastanowić, bo stworzenia te uchodzą przecież na niemal niezniszczalne.

Niesporczaki to bardzo małe bezkręgowce, które uchodzą za najbardziej wytrzymałe zwierzęta na świecie, bo mogą wejść w stan spoczynku wywołany wystąpieniem niekorzystnych warunków środowiska, który jest przerywany natychmiast po ustaniu ich panowania, na każdym etapie cyklu życia, nawet w stadium jaja. Mogą zatem przetrwać w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150°C, 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę, ciśnienie 6000 atmosfer, ponad 100 lat bez wody, niezwykłe stężenia soli, a niektóre gatunki przeżyły nawet ekspozycję na promieniowanie kosmiczne. 

Reklama

Teraz okazuje się jednak, że nawet stworzenia, które przeżyły 5 masowych wymierań na naszej planecie, mają swoje ograniczenia i są podatne na zmiany klimatyczne w większym stopniu niż dotąd sądziliśmy. Uniwersytet Kopenhaski przeprowadził ostatnio szereg badań, aby odpowiedzieć na pytanie, jaka temperatura będzie śmiertelna dla niesporczaków, czyli jak musi być ciepło, aby zabić 50% populacji, zarówno aktywnej, jak i w stanie hibernacji. Szybko okazuje się, że mediana takiej temperatury to zaledwie 37.1°C albo 37,6°C, jeśli będą miały czas na aklimatyzację. A takie temperatury nie są obecnie niczym dziwnym, nawet w naszym kraju i w obecnym tempie ocieplania klimatu będzie ich coraz więcej. 

Zgodnie z przypuszczeniami, hibernujące niesporczaki poradziły sobie zdecydowanie lepiej, ale i tak daleko im do mitycznej nieśmiertelności, bo tu mówimy o temperaturze 82.7°C dla godzinnej ekspozycji, ale jeśli poddamy je takiemu „gotowaniu” przez 24 godziny, to wystarczy 63.1°C. Dobrze pokazuje to, że ich wytrzymałość, choć oczywiście wciąż imponująca, to daleka od zakładanej jeszcze niedawno. Poza tym, należy pamiętać o pewnych ograniczeniach metody badawczej, bo naukowcy mieli do dyspozycji tylko 1300 osobników, a jak wiadomo różne gatunki mają różne odporności i mogłyby wykazać się tu mniejszą lub większą podatnością.

Tak czy inaczej, jak tłumaczy autor badań, Ricardo Nieves: - Możemy z tego wysnuć wnioski, że niesporczaki są podatne na wysokie temperatury panujące obecnie, ale w swoich naturalnych środowiskach będą w stanie dostosować się do coraz wyższych wartości. Niesporczaki w stanie spoczynku są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i zniosą dużo wyższe temperatury niż te aktywne. Jednakże, ograniczającym je czynnikiem jest czas ekspozycji.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy